سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » بارداری پوچ چیست ؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بارداری پوچ چیست ؟

بارداری پوچ چیست ؟

چقدر از بارداری پوچ اطلاع دارید ؟

آیا نگران بارداری پوچ هستید ؟

می دانید چه موقع بارداری قطعی می شود ؟

این موضوع برای همه زوج ها مهم شده  است .  در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با علائم حاملگی پوچ و تشخیص حاملگی پوچ آشنا شوید .

آمار ها گویای این است که حدود ۵۰ درصد از سقط هایی که انجام می شود مرتبط با حاملگی پوچ است . متخصصان حاملگی پوچ را در گروه سقط ها قرار می دهند .

سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین

سقط جنین

سقط جنین از دست رفتن بارداری زیر ۲۰ هفته حاملگی و یا وقتی که جنینی دفع شده ، زیر ۵۰۰ گرم وزن داشته باشد ، اسم آن را سقط می گذارند این تعریفی از سقط عنوان می شود . اگر کل دوره بارداری ۴۰ هفته و یا دویست و هشتاد روز ذکر شود ، وقتی جنین ۲۰ هفته اول ، دفع شود ، سقط اتفاق افتاده و ممکن است این سقط در سه ماه اول اتفاق بیوفتد یا در سه ماه دوم . اگر بین ۱۲ هفته اول سقط داشته باشد سقط سه ماه اول اطلاق می شود و در ۱۲ هفته تا ۲۰ هفته ، سقط سه ماهه دوم ، می گویند .

بارداری پوچ

بارداری پوچ در گروه سه ماه اول قرار می گیرد یعنی زیر ۱۲ هفته بارداری رخ می دهد و در واقع مطابق معنای کلمه آن حاملگی ای است که تو خالی بوده و داخل آن جنینی وجود ندارد . در سقط ها حدود ۵۰ درصد ممکن است که داخل آن جنین ، یعنی رویان داشته باشد و در مابقی جنین وجود نداشته باشد که همان بارداری پوچ می شود .

در حالتی که جنین وجود دارد در نیمی ار حالت ها می تواند دلیل مشکلات کروموزومی باشد و در نیمه دوم مشکلات کروموزومی دلیل آن نیست .

در واقع فردی که حامله شده ،  دوره های قاعدگی اش عقب افتاده و هنگامی که تست بارداری می دهد ، جواب آن مثبت می باشد زیرا در انجام این تست نمی آیند هورمون اچ سی جی HCG را تیتر کنند که قطعی مشخص شود و معمولا تست خون و ادرار می دهد که در این موارد تست مثبت می شود که فرد تصور می کند ، باردار شده است در صورتی که بعد از مراجعه به مرکز غربالگری دوران بارداری ممکن است این بارداری بدون جنین باشد .

حاملگی قطعی

در نتیجه زمانی می توان به طور رسمی گفت که فرد بارداری است که در سونوگرافی خانم ها ، جنین ساک حاملگی و رویان را همراه با قلبش نشان دهد ، در این موقع می توان فرد را باردار دانست . خصوصا در مورد افرادی که سابقه سقط دارند این مسئله می تواند بیشتر حساس باشد و باید بیشتر دقت کند و انجام مراحل را با نظر مشاور پزشکی خود انجام دهد.

خانم هایی که تست بارداری آن ها مثبت است و آزمایش های اولیه را انجام داده اند ، چون در ابتدای بارداری سونوگرافی درخواست نمی شود باید کمی صبور باشند تا زمان بیشتری از این دوره بگذرد . این مسئله به این دلیل است که در خانم ، در ده روز یا ۳ تا ۴ هفته بارداری ، سونوگرافی چیز خاصی را نشان نمی دهد و در این صورت ، نگرانی بی مورد ایجاد می شود که فرد فکر کند ، حامله نیست در صورتی که برای تست دقیق سونوگرافی حداقل پنج تا شش هفته زمان نیاز است . در این زمان ها باید اول کیسه حاملگی ، کیسه زرده و جنین به صورت یک رویان کوچک دیده شود . ضربان قلب جنین نیز بین شش و نیم تا هفت هفته تشکیل می شود .

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

نتیجه گیری

پس خانم ها در شش هفته می توانند با یک سونوگرافی جنین خود را مشاهده کنند . اگر در مواردی در سونوگرافی شش هفته ، ساک حاملکی ایجاد شد و جنین قابل مشاهده بود اما قلب جنین دیده نشود باز نمی توان این مورد را حاملگی پوچ دانست ، در این موارد دو هفته بعد سونوگرافی را تکرار می کنند و یا در صورت تمایل به انجام زودتر سونوگرافی ، سونوگرافی واژینال یا داخلی که دقت بیشتری دارد،  انجام می شود که به نتیجه درست برسند . اگر در این حالت عدم تشکیل قلب جنین تایید شود ، حاملگی پوچ عنوان می شود .

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

از ابتدا تا پایان دوران بارداری آزمایش های زیادی وجود دارد که بانوان باید انجام دهند. حال آزمایش آمنیوسنتز در همین دسته قرار داشته و در صورت داشتن عوامل و شرایط خاصی...

ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

ساک حاملگی ساختاری است که جنین را احاطه کرده است. در واقع این ساختار نشانه بارداری است و در مراحل اولیه رشد جنین ضروری است. در صورتی که وجود نداشته باشد بارداری اتفاق...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.