سونوگرافی سروش » سونوگرافی » بررسی رشد جنین در بارداری با سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بررسی رشد جنین در بارداری با سونوگرافی

 بررسی رشد جنین در بارداری با سونوگرافی

استرس مادران در دوران بارداری درباره رشد جنین یکی از مهم ترین مسائل بارداری است . نگرانی مادر از اینکه فرزند سالم است یا کنجکاوی درمورد رشد جنین طبیعی است . بررسی ضربان قلب جنین و روند رشد طبیعی جنین با استفاده از سونوگرافی از اقدامات ضروری در دوران بارداری است که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم .

بررسی قلب جنین ( تشخیص مرگ جنین با قلب )

حرکت قلب جنین در هفته ۷-۶ بارداری توسط اکو مشخص می شود . در هفته ۱۲-۱۰ توسط داپلر شناسایی می گردد و در هفته ۱۰-۹ بارداری بیماری تروفوبلاست جفتی ( مول ) تشخیص داده می شود . مرگ جنینی توسط فقدان حرکت جنین ، وجود ادم در سر جنین و ماسره شدن و روی هم افتادن استخوانهای کرانیال مشخص می شود .

بررسی-رشد-جنین-در-بارداری-با-سونوگرافی

بررسی-رشد-جنین-در-بارداری-با-سونوگرافی

تعیین سن بارداری

تعیین سن حاملگی توسط سونوگرافی در موارد ذیل انجام می گیرد :

۱٫     مشکوک بودن به آخرین قاعدگی فرد

۲٫     قطع اخیر قرصهای جلوگیری از بارداری

۳٫     خونریزی در طول سه ماهه اول

۴٫     زمانی که اندازه رحم با هفته های حاملگی تطابق نداشته باشد.

۵٫     سایر شرایط پرخطر در بارداری

در طول ۲۰هفته اول بارداری به دلیل رشد یکسان غالب جنین های طبیعی ، سونوگرافی ارزیابی صحیحی از سن حاملگی انجام می دهد . صحت اندازه گیری سن بارداری جنین که بیش از یک متغیر اندازه گیری شود ، افزایش می یابد .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

 

روش های تعیین سن حاملگی

۱٫     تعیین اندازه ساک حاملگی در حدود ۸ هفته

۲٫     اندازه گیری CRL  ( در هفته های ۱۴-۷)

۳٫     اندازه گیری BPD ( بعد از ۱۲ هفته )

BPD در ۳۶ هفتگی تقریبا ۷/۸ سانتیمتر است . حاملگی تر و رسیدگی جنین زمانی قابل اطمینان است که BPD اندازه گیری شده توسط سونوگرافی از ۸/۹ سانتیمتر بیشتر باشد ، به ویژه زمانی که با طول فمور مناسب با سن حاملگی ترم نیز همراه باشد .

۴٫     اندازه گیری طول فمور ( بعد از ۱۲ هفته )

اندازه گیری رشد جنین با سونوگرافی

فاکتورهای ژنتیکی و محیطی بر رشد جنین موثر هستند ، مواردی که برای ارزیابی رشد جنین نیاز به استفاده سونوگرافی دارد ، شامل موارد زیر می باشد :

۱٫     افزایش وزن مادر

۲٫     حاملگی قبلی IUGR

۳٫     عفونت های مزمن

۴٫     دریافت دارو ( تنباکو ، الکل ، داروهای خیابانی )

۵٫     دیابت شیرین مادر

۶٫     فشار خون مادر

۷٫     حاملگی چندقلویی

۸٫     سایر مشکلات طبی و جراحی مادر

ارزیابی سریال BPD ، طول فمور و اندازه دور شکم ، به علت هایی مانند دقیق و صحیح نبودن سن بارداری ، IUGR ، ماکروزومی می توانند با هم اختلاف داشته باشند . IUGR می تواند قرینه ( جنین در همه پارامترها کوچک است ) یا غیرقرینه ( رشد سر و بدن جنین متفاوت است ) باشد.

IUGR قرینه بیانگر یک وضعیت ناهنجار مزمن است که ممکن است منشا ژنتیکی داشته باشد ، در معرض عفونت داخل رحمی قرار گرفته باشد یا به علت تغذیه ضعیف و سیگار کشیدن زیاد مادر و یا مشکلات کروموزومی می باشد . رشد غیرقرینه جنین ممکن است به علت عواملی مانند نارسایی جفت به دلیل فشارخون بالا ، بیماری های کلیوی ، قلبی و عروقی باشد . کاهش رشد جنین به عنوان یکی از مهمترین عوامل مرتبط با مرده زایی است .

 

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *