سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی ترانس واژینال
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی لگن در خانم ها اندام هایی مانند رحم ،عروق داخلی لگنی ،تخمدان ها و لوله های رحمی مشاهده می شود  و متخصص سونوگرافی بررسی می کند که آیا توده و یا به طور کلی ضایعه اضافی در داخل لگن وجود دارد یا خیر.بهتر است بدانید که سونوگرافی ترانس واژینال برای دختر ها و همچنین خانم های  با سن بالا انجام نمی شود.
در انجام این نوع سونوگرافی مثانه باید پر  باشد زیرا باعث وضوح تصاویر نشان داده خواهد شد در این سونوگرافی خود لوله های رحمی مشخص نخواهند شد اما هر گونه توده اضافی در این اندام مشخص خواهد شد .در صورتی  که موردی مشکوک دیده شود بهتر است که خانم ها سونوگرافی ترانس واژینال را انجام بدهند. 

سونوگرافی واژینال چیست ؟

سونوگرافی واژینال یکی از روش های تصویر برداری برای بررسی نمودن رشد جنین و سلامت آنها می باشد ، که با قرار دادن وسایل خاص در داخل واژن ، داخل واژینال را مشاهده نمود ، در این روش با بهره گیری امواج صوت می توان از جنین عسکبرداری کرد ، با کمک این امواج تصویر به مانیتور منتقل می شود ، بهتر است بدانید که این پروسه نیاز به زمان کوتاهی دارد و معمولا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

سونوگرافی واژینال

زمان انجام سونوگرافی واژینال

ارزیابی سلامت جنین را به کمک این سونوگرافی می توان انجام داد زیرا در هفته های اول بارداری نمی توان به روش های سونوگرافی شکم نمی توان این وضعیت را بررسی نمود ، سونوگرافی شکم را معمولا در هفته دهم بارداری می توان انجام داد ، اما سونوگرافی واژینال را در هفته های ششم و دهم می توان انجام داد

سونوگرفی واژینال در چه مواقعی تجویز میشود؟

  • فرد دچار خونریزی های غیر عادی و مشکلاتی که از قاعدگی نشات گرفته است باشد .
  • ارزیابی توده تخمدان و کیست های تخمدانی
  • ارزیابی تمامی مشکلات ناباروری در بانوان
  • بررسی بارداری های خارج از رحم
  • دردهایی که در قسمت لگن وجود دارد

هدف از سونوگرافی ترانس واژینال در بارداری چیست؟

  • بررسی عواملی مانند سقط جنین های مکرر و یا جنینی که در دوره خطر می باشد .
  • شنیدن صدای ضربان قلب جنین
  • رویت و ارزیابی جفت
  • پایش رشد جنین در روزهای نخست حاملگی
  • مشاهده کردن رحمی که در دوره تغییر می باشد و یا در حالت باز شدن در زمان زایمانی که زودتر از موعد می باشد.

آیا سونوگرافی واژینال باعث سقط جنین می شود ؟

یکی از پر تکرارترین سوالات مراجعه کنندگان در زمینه امکان سقط در بارداری با سونوگرافی واژینال است . در پاسخ به این سوال باید بیان نمود که به این نگرانی به دلیل قرار گرفتن پروب دستگاه داخل واژن می باشد .افراد فکر می کنند با ورود پروب امکان آسیب به جنین ، جفت و کیسه آب وجود دارد ، اما طبق آمار بدست آمده تا کنون هیچ نوع مشکلی برای جنین گزارش نشده  است .

سونوگرافی واژینال در قاعدگی امکان پذیر است؟

بله ، این سونوگرافی را می توان در دوره قاعدگی نیز انجام داد ، تنها قبل از انجام سونوگرافی درصورت استفاده از تامپون آن را خارج نمایید . گاهی افراد گمان می کنند که خونریزی در دوران قاعدگی منجر به کاهش کیفیت تصویر می گردد . اما این مسئله هیچ تاثیری در کیفیت سونوگرافی ندارد .

آیا سونوگرافی واژینال منجر به انتقال بیماری می شود ؟

خیر ، همانطور که اشاره شد روکش پروب یک بار مصرف بوده و بعد از هر بار سونوگرافی تعویض می شود بنابراین امکان انتقال بیماری وجود ندارد .

کاندیدای نامناسب برای سونوگرافی واژینال

دختران باکره به دلیل وجود مشکل برای ورود پروب داخل واژن نمی توانند این سونوگرافی را انجام دهند.

اقدامات قبل از سونوگرافی واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال می بایستی با مثانه خالی و یا نیمه پر صورت گیرد .در این سونوگرافی فرد هیچگونه دردی را احساس نمی کند . اگرچه امکان دارد به دلیل اینکه پروب به قسمت واژینال وارد می شود فرد به اندازه اندکی احساس ناراحتی و فشاری که نشات از پروب می گیرد را داشته باشد .

مدت زمان سونوگرافی واژینال

اصولا سونوگرافی ترانس واژینال ۳۰ دقیقه به طول می انجامد . البته این زمان به اندازه وضوح تصویری که دریافت شده است بستگی دارد .

در این سونوگرافی از چه فرکانسی استفاده می شود؟

اصولا فرکانسی که با سونوگرافی ترانس واژینال همراه می باشد ۱۰ مگاهرتز می باشد . پروبی که این فرکانس را به وجود می آورد از این روش واژن به رحم و تخمدان نزدیک می شود و تصاویری را بر روی مانیتور ارائه می دهد .

سقط هایی که در سه ماهه اول رخ می دهد از رایج ترین دلایل مراجعه کنندگان می باشد و زنان را با مشکلاتی مانند باقی ماندن محصولات بارداری و خونریزی واژینال روبرو می کند . به همین دلیل سونوگرافی ترانس واژینال جهت ارزیابی این بیماران بسیار مناسب است .

بعضی از این مشکلات که به وسیله این آزمایش انجام می شود شامل مواردی همچون : سرطان – عفونت – کیست –فیبروم ها – بعضی از نواقص مادرزادی در زمان تولد و ارزیابی جفت می باشد .

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال

این سونوگرافی باید با مثانه خالی و یا نیمه پر انجام بگیرد در ابتدا وسیله ایی به نام پروب که بر روی آن پوششی  یک بار مصرف گذاشته می شود وارد واژن زن می شود  شاید  فرد در این مرحله  احساس درد و ناراحتی داشته باشد چون این پوشش ها یک بار مصرف هستند به همین دلیل برای فرد مشکلی از لحاظ عفونت و یا آلودگی ایجاد نخواهد کرد. معمولا فرکانسی که این سونوگرافی را با آن انجام می دهند ۱۰ مگاهرتز می باشد. پروبی که این فرکانس را ایجاد می کند، از این طریق واژن به رحم  و تخمدان نزدیک می شود و تصویر آنها بر روی مانیتور ایجاد می شود.
انجام سونوگرافی واژینال  برای خانم های بارداری  که به دلیل شل بودن گردن رحم سابقه سقط جنین داشته اند و یا اینکه دردهای شکمی دارند برای اندازه گیری طول گردن رحم بهتر است انجام بگیرد .از دیگر مواردی که سونوگرافی واژینال انجام میگیرد بررسی مشکلات بعد از سقط جنین در ماه سوم است .
از جمله مهم ترین سوالاتی که در رابطه با سونوگرافی واژینال می پرسند این است که آیا می توان در طول دوران بارداری این سونوگرافی را انجام داد .در پاسخ باید گفت که این سونوگرافی برای مادر و جنین خطری ایجاد نخواهد کرد اما این سونوگرافی  باید توسط متخصص زنان و زایمان تجویز شده باشد. قدرت تشخیصی سونوگرافی واژینال بیشتر و فاصله آن با عضو کمتر است که سبب وضوح تصویر سازی و تشخیص بهتر و دقیق تر میشود. در حاملگی ماه اول و دوم چون درشت نمایی میشود. در اسرع وقت و در سن کمتری از حاملگی نسبت به سونوگرافی معمولی به تشخیص می رسیم و اطلاعات بهتری کسب می شود.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سونوگرافی واژینال در زمان پریود

سونوگرافی واژینال در زمان پریود

آیا سونوگرافی واژینال در زمان پریود انجام می شود؟ آیا سونو گرافی واژینال دردناک است؟ در این مقاله به سؤالاتی از این دست پاسخ خواهیم داد. در سونوگرافی واژینال پروب با یک...

سونوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی یک بررسی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ارزیابی اندام ها، بافت ها و جریان خون در داخل بدن و تولید تصاویر استفاده می کند. امواج صوتی تصاویر...

کاربرد عکس رنگی رحم چیست ؟

کاربرد عکس رنگی رحم چیست ؟

پاسخ به این سوال را در این بخش قرار میدهیم ، تا شما عزیزان متوجه شوید به چه دلیل عکس رنگی رحم انجام می شود . یکی از روش های تشخیصی در بسیاری از بیماری های زنان استفاده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.