سونوگرافی سروش » سونوگرافی » تشخیص کیست تخمدان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تشخیص کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان کار دشواری نبوده و با شناخت علائم می توان آن را به راحتی تیشخص داد. سونوگرافی تشخیص کیست تخمدان به روش های مختلفی برای دختر خانمها و خانم های متاهل انجام می شود. در این سونوگرافی قسمت های مختلف زنانه مورد بررسی قرارا می گیرد تا از نوع و میزان پیشرفت کیست تخمدان اطمینان حاصل کرد. شما با مراجعه به پزشک زنان می توانید برای تشخیص و درمان کیست های تخمدان اقدام نمایید. در این مطلب می خواهیم هر آنچه که می تواند به شما در این زمینه به شما کمک کند را با بهره گیری از بیانات دکتر محمدزاده بیان کنیم. دکتر محمدزاده یکی از پزشکان بهترین سونوگرافی در غرب تهران سونوگرافی سروش می باشد.

تشخیص کیست تخمدان

روش های تشخیص کیست تخمدان

متخصص زنان برای تشخیص کیست تخمدان ابتدا به صورت فیزیکی لگن شما را معاینه می کند. یک سونوگرافی می تواند اطمینان بیشتری به متخصص در تشخیص بدهد. در صورتی که شرایط خاصی داشته باشید، پزشک یک آزمایش خون هم برای شما تجویز می کند. مهمترین سونوگرافی هایی که برای تشخیص کیست تخمدان استفاده می شود، سونوگرافی ترانس واژینال، سونوگرافی ترانس رکتال و سونوگرافی شکمی یا لگنی هستند.

سونوگرافی لگنی یا شکمی

از یک پروب که شما آن را در قالب یک دستگاه مشابه دستگاه لیزر می بینید، روی شکم بیمار کشیده می شود. بیمار پیش از انجام این سونوگرافی می بایست مایعات زیادی بنوشد و مثانه او پر باشد. با مثانه پر می تواند بسیاری از قسمت های زنان از جمله تخمدان، رحم و واژن را به وضوح دید. در این سونوگرافی ابعاد تخمدان ها بررسی می شود و میزان آسیبی که کیست به آنها وارد کرده نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی ترانس رکتال

یکی از روش های تشخیص کیست استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال است. در این روش از یک پروب کوچک استفاده میشود.ابتدا مقداری ژل روان کننده برای مقعد بیمار استفاده می شود، سپس پروب را به آرامی وارد مقعد بیمار می کنند. برای انجام این سونوگرافی نیازی به نوشیدن مایعات نیست. پزشک سونوگرافی به آرامی پروب را به قسمت های مختلف می چرخاند تا بتواند وضعیت واژن، تخمدان ها و رحم را بررسی کند. این سونوگرافی یکی ازدقیق ترین سونوگرافی هایی است که به تشخیص کیست تخمدان و دیگر بیماری های زنان کمک می کند.

سونوگرافی ترانس واژینال

برای تشخیص کیست تخمدان در روش ترانس واژینال مشابه ترانس رکتال از یک پروب استفاده می شود. با این تفاوت که پروب پوشیده با سلیکون را وارد واژن می کنند و آن را به قسمتهای مختلف می چرخانند تا وضعیت بیمار را بررسی کنند. این سونوگرافی نیازی به نوشیدن آب و مایعات ندارد و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می شود.

آزمایش خون

با یک آزمایش خون به راحتی می توان به تشخیص کیست تخمدان کمک کرد. یک آزمابش خون سن، علائم، سابقه خانوادگی و دیگر فاکتورهای خود مورد بررسی قرار می گیرد.

MRI

ام آر ای یکی از بهترین روش ها برای تشخیص انواع مشکلات و بیماری ها می باشد. در واقع با یک تصویربرداری با استفاده از دستگاه های بسیار دقیق می توان تشخیص را آسان تر کرد. هر چند پزشکان کمتر از این سونوگرافی استفاده می کنند.

CAT

نوعی سی تی اسکن با اشعه ایکس است که در صورت عدم تشخیص کیست تخمدان به سایر روش ها، از این تصویربرداری استفاده می شود. یک تصویربرداری بسیار آسان است که در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

چه زمانی برای تشخیص کیست تخمدان به پزشک مراجعه کنیم؟

برای تشخیص کیست بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید. به محض روبرو شدن با هر یک از علائم کیست تخمدان، بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید تا بهترین روش برای بررسی و تشخیص برای شما انتخاب شود. علائمی همچون درد، احساس وجود توده ای در اطراف ناف و بی نظمی قاعدگی را بسیاری از بیماران بیان می کنند که علت آنها را نمی دانند. بهتر است برای انجام سونوگرافی به یک مرکز معتبر و دقیق در انجام سونوگرافی مراجعه کنید. سونوگرافی سروش بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران است که انواع سونوگرافی را برای تشخیص بیماری های مختلف زنان انجام می دهد.

سوالات متداول

از کجا بفهمیم کیست داریم؟

به پزشک مراجعه کنید و در این مورد بررسی های لازم را انجام دهید. سونوگرافی می تواند بیشترین کمک را در این زمینه به شما داشته باشد.

بهترین زمان سونوگرافی برای تشخیص کیست تخمدان چه زمانی است؟

۱۴ روز پیش از قاعدگی و روز دوم قاعدگی دوره هایی هستند که پزشکان از شما می خواهند برای انجام سونوگرافی اقدام کنید.

کلام پایانی

تشخیص کیست تخمدان یکی از اقداماتی است که می بایست فوراً برای آن اقدام کرد تا به مشکلات بزرگتری برنخورید. در واقع این مشکل در مراحل اولیه با کمترین عوارض قابل درمان است اما در مراحل پیشرفته می تواند باروری شما را به خطر بیندازد. به این ترتیب بهتر است هر چه زودتر در رابطه با پیگیری و تشخیص این مشکل اقدام کنید و برای درمان تحت تظر پزشک باشید. در این مطلب هر آنچه می توانست به شما در تشخیص کیست کمک کند را بیان کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و تشخیص مشکل خود می توانید به سونوگرافی سروش مراجعه فرمایید.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین چگونه انجام می‌شود؟ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از جنین در...

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می‌شود؟ سونوگرافی واژینال که به عنوان سونوگرافی ترانس واژینال نیز شناخته می‌شود، یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که برای بررسی اندام...

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت چیست؟ سونوگرافی آنومالی که به عنوان سونوگرافی ناهنجاری جنین نیز شناخته می‌شود، نوع خاصی از سونوگرافی است که در دوران بارداری برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *