سونوگرافی سروش » جفت سر راهی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جفت سر راهی

جفت سر راهی

جفت سر راهی یکی از مشکلات و دغدغه های زایمان می باشد . جنین به وسیله بند ناف به جفت متصل می شود و مواد غذایی موزرد نیاز را از مادر دریافت می کند . در بارداری معمولا جفت در قسمت نیمه فوقانی رحم قرار دارد . اما اغلب اوقات جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می گیرد و باعث مسدود شدن دهانه رحم که جایگاه خروج جنین در زمان زایمان می باشد ، می شود . به این حالت قرار گرفتن جفت ، جفت سر راهی می گویند .

جفت سر راهی

جفت سر راهی

دلایل جفت سر راهی

هنوز علت اصلی جفت سر راهی کشف نشده است ولی در زنانی که بارداری های متعدد و گوناگون داشته اند رایج تر بوده و گزینه های چند قلویی بیشتر زمینه جفت سر راهی را فراهم می کند . زنانی که در گذشته سابقه سزارین داشته اند به میزان شش برابر بیشتر از زنان دیگر دچار جفت سر راهی می شوند .

دلایل به وجود آمدن جفت سر راهی

  • زنانی که در گذشته سابقه جفت سر راهی را داشته اند .
  • چند قلو بودن به علت اینکه جفت بزرگ تر می شود .
  • زنانی که در گذشته سابقه سزارین داشته اند .
  • در گذشته جراحی رحم انجام شده باشد .
  • استعال دخانیات

    نشانه های جفت سر راهی

در زمان جفت سر راهی ، در سه ماه آخر حاملگی خونریزی از طریق واژن رخ می دهد . این خونریزی هیچگونه دردی ندارد . خونریزی بسیار زیاد که بدون هیچ دردی می باشد و رنگ آن قرمز روشن می باشد . این اتفاق از هفته ۲۸ بارداری آغاز می شود . این وضعیت اصولا برای جنین آثار مطلوبی ندارد . اتساع دهانه رحم در سه ماه سوم حاملگی دلیل خونریزی می باشد . بدین منظور جفت توانایی کشش را ندارد و خونریزی رخ میدهد . اگر جفت در قسمت تحتانی رحم در زمان نیمه اول حاملگی قرار داشته باشد در بیشتر اوقات با ادامه روند بارداری بزرگ شدن رحم جفت به سمت بالا می رود در این صورت فعالیت بدنی مادر و برقرار کردن رابطه جنسی با همسر به دلیل داشتن جفت سر راهی ممنوع می باشد . جفت سر راهی به نوبه خود ناراحتی و اختلالی برای جنین به وجود نمی آورد . اما بعضی اوقات به دلیل خونریزی که مادر دارد پزشک مجبور می شود که زایمان را قبل از موعد مقرر انجام دهد . بدین منظور درصد مرگ و میر در اوایل نوزادی در جفت های سر راهی بیشتر از ده درصد می باشد . اگر جنین به صورت نامناسب هم قرار گرفته باشد علائم جفت سر راهی می باشد .

روش تشخیص دادن جفت سر راهی

 جفت سر راهی با انجام سونوگرافی مشخص می شود اما گاهی اوقات پزشک هم می تواند به وسیله معاینات پزشکی جفت سر راهی را تشخیص دهد .

توصیه می شود در هفته های ۳۲ تا ۳۴  حاملگی بار دیگر سونوگرافی صورت گیرد تا جایگاه دقیق جفت مشخص شود . در بیشتر موارد به احتمال یک درصد جفت در بخش پایین رحم قرار می گیرد .

 جفت سر راهی چه درمانی دارد

مادر باید استراحت مطلق داشته باشد . به دنبال استراحت مطلق به مرور زمان جفت

از قسمت تحتانی به سمت بالاست که بدین منظور جفت سر راهی در معرض خطر کمتری می باشد .

 

 

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

 

 

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *