مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم یکی از سرطان هایی می باشد که کاملا قابل درمان است اما در صورتیکه در مراحل اول تشخیص و درمان شود . تورمورهایی که در رحم ایجاد می شود به دو دسته خوش خیم و بدخیم  تقسیم می شوند .

سرطان رحم
سرطان رحم

تورمورهای خوش خیم : تومور خوش خیم از اهمیت بالایی برخوردار است . درواقع فیبروم ها رایج ترین تومور خوش خیم می باشند . این نوع تومورها معمولا در سن ۴۰ سالگی خود را نشان می دهند .

یک خانم ممکن است در یک زمان مشخص به چند فیبروم مبتلا شود . در اکثر اوقات فیبروم ها هیچگونه علائم ونشانه ای ندارند و احتیاجی به درمان هم نیز ندارند اما باید توسط پزشک تحت کنترل باشد .

فیبروم ها براساس اندازه و تومورها علائمی دارند  که عبارتند از :

·       خونریزی که به صورت نامرتب و نامنظم باشد .

  • وجود ترشح
  •    تکرر ادرار
  •  تومورهای بدخیم

تومورهای بدخیم  بافت و اعضاء مجاور خود را تحت حمله قرار می دهد و به وسیله جریان خون و لنف به همه قسمت های بدن منتشر می کند . امکان دارد سرطان رحم به دلیل تغییراتی که در سلول های اندومتر ایجاد می شود در طول چندین سال پیش و یا پس از قاعدگی رخ دهد . قابل ذکر است که سرطان رحم با سرطان دهانه رحم کاملا با هم متفاوت می باشد.

 سرطان رحم چه نشانه هایی دارد 

سرطان رحم معمولا پس از یائسگی رخ می دهد و خونریزی غیر طبیعی از رایج ترین علائم سرطان رحم می باشد که امکان دارد کم یا زیاد باشد . از خونریزی های زمان یائسگی نباید ساده گذشت .

علائم زیرممکن است نشان دهنده آغاز سرطان رحم باشد .

  • خونریزی و ترشح غیر طبیعی پس از دوران یائسگی و یا خونریزی شدید در  دوران قاعدگی
  • احساس درد در زمان ادرار کردن
  • احساس درد در زمان رابطه جنسی
  • درد در قست لگن

سرطان رحم بر اثر چه دلایلی به وجود می آید

هنوز دلیل قطعی برای سرطان رحم مشخص نشده است و کمتر پزشکی پیدا می شود که دلیل قطعی داشته باشد که چرا یک زن سرطان می گیرد دیگر نمی گیرد اما این مسئله کاملا تائید شده است که سرطان رحم بر اثر یک صدمه رخ نمی دهد و این امکان وجود دارد  . 

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *