سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

زمان زیادی از دروان حدس و گمان برای تعیین جنسیت می گذرد. زمانی که از روری شکل شکم ، نحوه حرکت جنین، رنگ پوست،ویار مادر و زشت و زیبا شدن او، جنسیت نوزاد را حدس می زدند . حالا در این دهه شاهد تحولات عمیقی در این زمینه هستیم. دیگر انتظار برای دانستن جنسیت نوزادمان بی معنی است. با اندکی صبر و بعد از مدت کوتاهی متوجه  می شویم کودکی که در انتظارش هستیم دختر است یا پسر. این امکان امروزه به کمک پیشرفت علوم پزشکی و تجهیزات آن برای ما ایجاد شده که باید قدردان آن باشیم. امروز به بررسی پیرامون چگونگی تعیین جنسیت می پردازیم.

مطالبی در همین راستا که توسط آزمایشگاه سروش، آزمایشگاه غربالگری دوران بارداری به نگارش در آمده می خوانیم:

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین چه زمانی باید انجام شود؟

متخصصین سونوگرافی زمان هجده تا بیست هفتگی را بهترین زمان برای انجام سونوگرافی می دانند و به والدین توصیه می شود که برای تعیین جنسیت جنین خود در این زمان به مرکز سونوگرافی مراجعه کنند.شاید برخی از علائم در سونوگرافی  بتوانند جنسیت را در سه ماه اول بارداری مشخص کنند اما درصد خطای آن زیاد است .

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت

آیا امکان دارد نتیجه سونوگرافی اشتباه باشد ؟

بله .زیرا سونوگرافی جهت تعیین جنسیت به عوامل متعددی بستگی دارد و می تواند بر روی نتیجه سونوگرافی  تعیین جنسیت تاثیر گذار باشد.عواملی که در این مسئله دخیل هستند در زیر عنوان شده است :

انتخاب زمان نادرست :

همانطور که گفته شد بهترین زمان هفته های ۱۸ تا ۲۰ می باشد و پیش از آن شاید رشد جنین به اندازه لازم نباشد و همچنین بعد از آن به دلیل بزرگ شدن جنین و اشغال کردن فضای رحم شاید به دلیل فشرده شدن رحم سونوگرافی نتواند جنسیت جنین را مشخص کند .

قرار گیری جنین :

موقعیت تمامی جنین ها در رحم به مانند یکدیگر نیست  مثلا در شزایط بریج  تعیین جنسیت جنین کار آسانی نیست و شاید در سونوگرافی خطا ایجاد کند .

تجهیزات :

شما باید به مرکز سونوگرافی معتبری مراجعه کنید زیرا برخی از مراکز سونوگرافی از دستگاه های بسیار قدیمی استفاده می کنند که نمی تواند به شما کمک لازم را بکنند .

اضافه وزن مادر :

هر چه وزن مادر بیشتر باشد کیفیت تصاویر پایین تر آمده و سونوگرافی سخت تر خواهد بود .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش  در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی فعالیت دارد ، مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

سونوگرافی آنومالی 

این سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری یعنی هفته ۱۸ تا ۲۰ گرفته می شود. اما اگر در سونو گرافی سه ماهه اول مورد مشکوکی از نظر پزشک وجود داشت باشد، این آزمایش در هفته ۱۷ از مادر گرفته خواهد شد.

اهمیت سونوگرافی آنومالی 

در این سونو گرافی اندام های مختلف جنین جهت نبودن نقص مورد بررسی قرا خواهد گرفت، که از جمله آن می توان موارد زیر را نام برد:

  • شکل و اندازه سر جنین
  • چهره جنین جهت بررسی وجود شکاف لب
  • ستون فقرات
  • دیواره شکم
  • معده
  • قلب
  • بازوان و دست و پاها

در صورت وجود هرگونه نقص در این اندام ها متخصص  سریعا به پزشک اطلاع داده تا اقدامات بعد زایمان را برای واالدین توضیح دهد. باید توجه داشته باشید که در مواقعی به علت وضعیت نا مناسب جنین حین سونوگرافی امکان دارد متخصص آزمایش دوباره ای را برای شما تجویز کند، که جای نگرانی نیست.

 

سونوگرافی واژینال

با سونوگرافی واژینال از هفته چهارده می شود جنس جنین را تعیین کرد. در صورتی با سونوگرافی های معمول نتوان از سلامت جنین مطمئن شد و یا اینکه جنین در قسمت تحتانی شکم مادر قرار گرفته باشد از این سونوگرافی استفاده می شود.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *