سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی حاملگی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

در دوران بارداری برای بررسی ها و مراقبت های لازم مادران باید با انجام سونوگرافی از وضعیت سلامت جنین اطمینان یابند .البته متخصصین قبل از اقدام به بارداری به مادران توصیه می کنند که حتما قبل از اقدام به بارداری یک سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دهند .با کمک این سونوگرافی پزشک می تواند و ضعیت سلامت رحم مادر را بررسی کند . البته  این سونوگرافی هم می تواند در زنان ناباروری که قاعدگی نامنظم دارند زمان تخمک گذاری را هم تعیین کند .

سونوگرافی-حاملگی

در دوران بارداری باید  ۴ دوره سونوگرافی انجام شود

زمان های سونوگرافی در دوران بارداری

  • ابتدای بارداری
  • هفته ۱۲ بارداری
  • از هفته ۱۶ به بعد
  • و مرحله آخر در هفته ۳۲ بارداری

اگر در طی این سونوگرافی ها مشکلی دیده شود و یا بارداری چند قلویی وجود داشته باشد ،نیاز است تا تعداد سونوگرافی ها به نسبت بیشتر شود .

در صورتی که فرد ،بارداری پرخطر داشته باشد ،پزشک برای مادر  از تست های تهاجمی تشخیصی برای بررسی های مورد نظر استفاده می کند . این تسته های تشخیص مثل گرفتن نمونه از جفت و موارد دیگر می باشد . در نتیجه در این موارد اصولا نیاز است که از مادر سونوگرافی های بیشتری گرفته شود .

سونوگرافی دو بعدی و داپلر

امروزه در بیشتر موارد استفاده از سونوگرافی دوبعدی به افراد توصیه می شود . در صورتی که هدف از انجام سونوگرافی مشاهده دقیق ناهنجاری خاصی باشد سونوگرافی داپلر و یا سه بعدی برای بیمار تجویز می شود .

در صورتی که مادری در بارداری قبلی خود جنین ناهنجار داشته باشد و یا سابقه ی ناهنجاری جسمی در خانواده به تعداد زیاد داشته باشد ،پزشک برای تعیین سلامت جنین یک سونوگرافی در هفته ۲۸ بارداری انجام می دهد تا سلامت سیستم های عصبی و مغزی جنین برسی گردد.

اگر جنین نسبت به زمان بارداری به طور نسبی خوب رشد نکرده باشد ،سونوگرافی انجام می شود و جنین از نظر اندازه دور شکم ،دور سر و استخوان بلد ران بررسی می گردد تا علت رشد نکردن جنین و همچنین میزان وزن دقیق جنین بررسی گردد .

برخی از خدمات سونوگرافی سروش

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک  

بهترین سونوگرافی

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *