سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی ستون فقرات جنین و نوزاد
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی ستون فقرات جنین و نوزاد

سونوگرافی ستون فقرات جنین و نوزاد

سونوگرافی ستون فقرات کودکان تقریبا ۲۰ سال قبل شرح داده شد . اما تقریبا هرگز مقبولیت گسترده پیدا نکرد. دلیل این موضوع پیچیدگی تکنیک آن بود و تصاویر تقریبا به راحتی قابل درک نبود . با وسایل و امکانات جدید نرم افزاری نظیر extended field of view و بازسازی سه بعدی ، همراه با افزایش کیفیت و جزییات تصویری با ارائه پروب های دارای قدرت تفکیک بالا ، در سال های اخیر سونوگرافی نقش بیشتری در بررسی ضایعات کانال نخاعی پیدا کرده است .

سونوگرافی ستون فقرات نوزادان

کاربرد سونوگرافی ستون فقرات

سونوگرافی تمام محدوده آناتومی ستون فقرات را با دقت بالایی نشان می دهد . این تکنیک بیش از همه در شیرخواران کم سن که در آن ها قوس های خلفی مهره به طور ناکامل استخوانی شده است ( تا حدود سه ماهگی ) مفید است . در نوزادان طبیعی سین کندروز بین المان های خلفی در خط وسط ایجاد ویندوی اکوستیک می نماید . المان های خلفی مهره از این به بعد شروع به استخوانی شدن می کنند و بتدریج ویندوی اکوستیک بسته می شود و جزئیات داخل کانال را به طور کامل نمی توان بررسی کرد .

بررسی سونوگرافی نخاع در شیرخواران مزایای متعددی دارد : نیاز به آرام بخش یا بیهوشی ندارد ، سونوگرافی به راحتی قابل دسترس است و می توان در ICU و در کنار تخت بیمار انجام داد . از لحاظ هزینه ارزان است و با قدری تجربه به راحتی انجام می شود و روش عالی برای اسکرین و غربالگری است .

تکنیک سونوگرافی و آناتومی نرمال

هر چه فرکانس پروب سونوگرافی بالاتر باشد کیفیت تصویر بهتر است ، اما از پروب خطی ۵ مگاهرتز نیز می توان استفاده کرد . شیرخوار باید در وضعیت پرون و بر روی یک بالش خم شود و سر نوزاد به طرف بالا آورده شود . تشدید لوردوز ناحیه لومبار با بالا بردن شانه های شیرخوار ، امکان شناسایی جانکشن لومبوساکره را بهتر فراهم می کند . این وضعیت باعث می شود که CSF در قسمت تحتانی نخاع تجمع یابد و نمایش تجمعات غیر طبیعی مایع بهتر شود . همچنین فلکسیون خوب ، ویندوی اکوستیک بهتری ارائه می کند . برای انجام سونوگرافی نیاز به آرام بخش وجود ندارد و تنها شیرخوار بایستی خوب شیر خورده و آرام باشد . معاینه شیرخوار را می توان در حال شیر خوردن و در وضع دکوبیتوس انجام داد . اما این وضعیت مشکل تر است .

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

روش کار

با تقسیم کردن تصویر به دو قسمت چپ و راست شروع می شود . در پلان ساژیتال تصویری از ساکروم و قسمت تحتانی لومبار در قسمت راست تصویر ثبت می کنیم . در همین نقطه پروب را نگه داشته و به قسمت سمت چپ تصویر سوئیچ می نماییم . در این حالت در هر دو قسمت ، تصویری یکسان داریم . در حالی که تصویر سمت چپ اکتیو است . پروب را به آهستگی به طرف سر می بریم ، طوریکه هر دو تصویر یک امتداد را بدون اورلپ نشان دهند و به این ترتیب ، تصویری ترکیبی از ستون فقرات لومبوساکره به دست می آید .

سونوگرافی ستون فقرات جنین

سونوکرافی ستون فقرات و نخاع جنین با مهارت بالای پزشک سونوگراف در سونوگرافی انومالی به طور ویژه و سایر سونوگرافی های ماه های میانی انجام می شود و قادر است انحناهای طبیعی و غیر طبیعی را کشف کند . شکاف مهره بیرون زدگی پرده های نخاع و خود نخاع نقایص لوله عصبی و … نقص تشکیل مهره ها را کشف و گزارش نماید تا از مشکلات آتیه نوزاد متولد شده جلوگیری شود .

شما می توانید برای انجام سونوگرافی های مختلف ، به مرکز سونوگرافی معتبر در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *