سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی سه بعدی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی در زمینه تشخیص و شناسایی انواع بیماری ها و ناهنجاری ها کمک بسیار زیادی را به علم پزشکی می کند و نقش بسیار مهمی دارد. سونوگرافی، به وسیله امواج صوتی، عکس هایی از بافت های داخلی بدن انسان به دست می آورد و و پزشک می تواند تصاویر به دست آمده را از طریق مانیتور مشاهده نماید. سونوگرافی معمولی و دو بعدی  بی خطر می باشند و برای افراد باردار خطری را به همراه ندارند. افراد باردار این نکته را باید بدانند که نباید در انجام سونوگرافی اصراری داشته باشند و تنها در زمانی که پزشک تشخیص می دهد سونوگرافی باید انجام شود. افراد باردار، با استفاده از سونوگرافی سه بعدی علاوه بر مشاهده قسمت های درونی جنین، می توانند سطح پوست جنین را نیز مشاهده کنند. در این مقاله می پردازیم به سونوگرافی سه بعدی و کاربرد آن.

 

سونوگرافی سه بعدی

کاربرد سونوگرافی سه بعدی

با استفاده از سونوگرافی سه بعدی، می توان تمامی مسائل جنین را مورد بررسی قرار داد. به طور کلی سونوگرافی سه بعدی، جهت بررسی ناهنجاری ها در هفته ۱۸ تا ۲۲ صورت می گیرد. در صورتی که افراد تمایل دارند عکس سه بعدی از جنین خود داشته باشند، بهترین زمان جهت انجام آن بین هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری می باشد.

سونوگرافی سه بعدی جهت دیدن قلب و بررسی ارگان های داخلی و شکاف لب  نیز موثر می باشد. اختلالات آناتومیک جنین (اختلال هم در اندام درونی و هم در اندام بیرونی) نیز با استفاده از سونوگرافی ۳ بعدی مشاهده می شود.

با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی نیز علاوه بر تصاویر سه بعدی جنین ، می توان حرکات جنین را نیز مشاهده نمود.

 

خطرات سونوگرافی سه بعدی

به طور کلی، تاکنون عوارضی ناشی از سونوگرافی چند بعدی در جنین انسان به اثبات نرسیده است. اما حتما باید جهت انجام سونوگرافی به متخصص ماهر و با تجربه، مراجعه شود. در هر صورت، افراد متخصص انجام سونوگرافی سه بعدی را صرفا تنها به خاطر داشتن یک عکس در آلبوم کودک توصیه نمی کنند.

به مادران عزیز توصیه می شود که به طور خودسرانه جهت انجام سونوگرافی اقدام نکنند، و تنها با تجویز و تشخیص پزشک اقدام به سونوگرافی های چند بعدی نمایند. به طور کلی در حالت معمول سه نوبت سونوگرافی در دوران بارداری کافی می باشد و بیشتر از آن جایز نمی باشد، مگر در موارد نادر که پزشک تشخیص به انجام سونوگرافی بیشتر داده باشد.

 

مرکز سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران)  با مدیریت دکتر زهره محمد زاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با بهره گیری از بهترین تکنولوژی و دستگاه های روز و برترین کادر پزشکی و آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات سونوگرافی و رادیولوژی به هموطنان گرامی می باشد.

 

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی لگن در خانم ها اندام هایی مانند رحم ،عروق داخلی لگنی ،تخمدان ها و لوله های رحمی مشاهده می شود  و متخصص سونوگرافی بررسی می کند که آیا توده و یا به طور...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می شود؟

برای بسیار از خانم ها بعد از مراجعه به پزشک متخصص زنان، سونوگرافی رحم تجویز می شود، که بعد از شنیدن آن قطعاً دچار نگرانی و استرس خواهند شد و قبل از انجام سونوگرافی، و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *