سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی سه ماهه اول بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

یکی از سونوگرافی بارداری ، انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می باشد . اما این سونوگرافی به چه دلیل انجام می شود ؟ چه مشکلاتی در این سونوگرافی نمایش داده می شود ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

یکی از مهم ترین هدف های سونوگرافی سه ماهه اول بارداری برای انجام غربالگری می باشد . بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی بین هفته ۱۱ تا ۱۳ می باشد .

اگر در انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری مشکلی مشاهده نشود از هفته ۱۸ تا ۲۲ نیاز به انجام سونوگرافی نمی باشد .

موارد مورد بررسی در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

  • بررسی اندازه سر جنین
  • بررسی استخوان های بلند
  • بررسی استخوان های بینی
  • بررسی اندازه صورت جنین
  • بررس انگشتان دست و پا
  • بررسی جنسیت جنین
  • بررسی کلیه ، معده ، کبد ، بند ناف

زمان دقیق انجام سونوگرافی غربالگری

همانطور که اشاره شد زمان دقیق انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری بین هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری می باشد . هفته ۱۴ بارداری برای انجام این سونوگرافی کمی دیر می باشد . در این سونوگرافی به دلیل اینکه هم طول جنین بررسی می شود و هم مایع پشت گردن ، می توان بیماری سندروم داون را بررسی نمود .

تشخیص بارداری پر خطر

در صورتی که در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری ، خطرناک بودن بارداری تشخیص داده شود چند نمونه از آزمایش ها تهاجمی انجام می شود . از جمله این تست ها مانند : بررسی آب دور جنین ، نمونه برداری از جفت و … می باشد .

بعد از انجام آزمایش بررسی می شود که تعداد سونوگرافی ها به بعد از آن به چه میزان می باشد .

تفسیر سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

یکی از مهم ترین مسائلی که در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری بررسی می شود وجود اختلالات کرومورومی می باشد .

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری برای چه افرادی مناسب است ؟

یکی از تصوراتن اشتباه میان مردم این می باشد که به دلیل عدم نسبت فامیلی میان زوجین نیاز به انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری نمی باشد . و یا چونفردی در فامیل دچار مشکل کروموزومی نبوده بنابراین نباید این نوع آزمایش انجام شود . در صورتی که این مشکلات ناشی از جهش می باشد و به طور تصادفی ممکن است برای هر فرد رخ دهد . پس بهتر است این نوع آزمایش برای همه خانوما انجام شود .

اما افرادی که ازدواج فامیلی داشته اند و یا در اطراف خود کودکی با مشکلی مانند سندروم داون بدنیا آمده ، بهتر است این آزمایش را انجام دهند . همچنین با افزایش سن در خانوما احتمال وجود مشکل در جنین وجود دارد بنابراین بانوانی که در سنین بالا باردار می شوند بهتر است این نوع آزمایش را انجام دهند .

سونوگرافی سروش یکی از بهترین سونوگرافی در غرب تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره  ۴۴۱۶۲۱۲۶ – ۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸ تماس حاصل نمایید .

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

از ابتدا تا پایان دوران بارداری آزمایش های زیادی وجود دارد که بانوان باید انجام دهند. حال آزمایش آمنیوسنتز در همین دسته قرار داشته و در صورت داشتن عوامل و شرایط خاصی...

ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

ساک حاملگی ساختاری است که جنین را احاطه کرده است. در واقع این ساختار نشانه بارداری است و در مراحل اولیه رشد جنین ضروری است. در صورتی که وجود نداشته باشد بارداری اتفاق...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.