سونوگرافی سروش » سونوگرافی » ضرورت سونوگرافی بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ضرورت سونوگرافی بارداری

ضرورت سونوگرافی بارداری بسیار زیاد است و برای خانم ها در سنین بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این بدان معنا نیست که خانمها در سنین پایین نیازی به انجام سونوگرافی و غربالگری ندارند. بلکه خانم های جوان بیشتر باید به این موضوع توجه کنند، چرا که ممکن است از مشکلات ژنتیکی و یا کروموزومی رنج ببرند. یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی، سونوگرافی دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی سه ماهه اول بارداری، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری تقسیم کرد. وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث میشود تا این کار به یکی از الزامات مراقبت های دوران بارداری تبدیل شود. در سونوگرافی ها امکان مشاهده جنین از زاویه مناسب وجود دارد که به پزشک این امکان را می دهد تا هر نوع ناهنجاری را تشخیص دهد. در این مطلب میخواهیم هر آنچه به شما در شناخت ضرورت سونوگرافی کمک می کند را از زبان دکتر محمد زاده بشنویم. دکتر محمدزاده یکی از باتجربه ترین پزشکان سونوگرافی سروش بهترین سونوگرافی در غرب تهران است.

ضرورت سونوگرافی بارداری

ضرورت سونوگرافی در بارداری برای جنین

ضرورت سونوگرافی در بارداری برای جنین و سلامت او بسیار زیاد است. چکاپ های تصویری که پیش از تولد جنین چندین مرتبه انجام می شوند، مراقبت های لازم دوران بارداری و سلامت جنین را مورد بررسی قرار می دهند. تاکنون گزارشی در رابطه با رسیدن آسیب به جنین با انجام سونوگرافی ثبت نشده است. همچنین سونوگرافی موجب اختلال در رشد فکری و جسمی و پیدایش سرطان برای جنین نخواهد شد. در سونوگرافی های مرتبط با جنین از هیچگونه اشعه خطرناکی مانند اشعه ایکس استفاده نمی شود. به همین دلیل یک تکنیک ایمن برای چکاپ سلامت جنین به حساب می آید. سونوگرافی های جنین در رابطه با مشکلات نقص عضویت نوزادان هیچ ارتباطی ندارد و اینگونه مشکلات بنا به دلایل دیگری رخ می دهند. باید توجه داشته باشید که سونوگرافی جنین نباید به گونه ای باشد که طی دو روز متوالی انجام شود.

تاکنون در رابطه با تعداد مجاز سونوگرافی در بارداری گزارش دقیقی ثبت نشده اما گاها شرایط حاملگی و جنین طوری است که نیاز است بررسی های بیشتری انجام شود. اگر گزارشی مبنی بر رساندن آسیب با سونوگرافی به جنین وجود داشت، چنین اقدامی موردی تایید نبود و انجام نمیشد.

ضرورت سونوگرافی در بارداری و سه ماهه اول

تعیین سن حاملگی

تشخیص وجود ساک بارداری

تعیین موقعیت ساک حاملگی

مشاهده ضربان قلب جنین

تشخیص وجود توده یا کیست های تخمدان

بررسی از نظر احتمال وجود سقط جنین یا مرگ جنین

ضرورت سونوگرافی بارداری سه بعدی و چهار بعدی برای جنین

بسیاری از بانوان باردار علاقمند هستند که برای مشاهده واضح تصاویر جنین خود، سونوگرافی سه بعدی انجام دهند اما از ضررهای آن هراس دارند. در واقع در این رابطه اطلاعات کافی ندارند و نمیدانند که هیچ مشکلی برای جنین بوجود نمی آید. سونوگرافی چهار بعدی دارای قابلیت فیلمبرداری از جنین است. در رابطه با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی، ضرری برای جنین وجود ندارد اما متخصصین زنان توصیه می کنند بیشتر سونوگرافی عادی جنین انجام شود.

سونوگرافی دو بعدی جنین نیز به اندازه سایر روش ها ایمن است. برخی از متخصصین زنان به والدین اجازه انجام سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی را نمی دهند. در واقع خانم های باردار برای مشاهده واضح تصویر جنین خود از این سونوگرافی ها استفاده می کنند. بهتر است که سونوگرافی های بارداری را در صورت لزوم و تجویز متخصص زنان انجام دهید. به طور کلی بهتر است از آن استفاده نکنید و تعداد سونوگرافی جنین در بارداری را به کمترین میزان خود برسانید.

توجه داشته باشید که سونوگرافی جنین دارای اهمیت بسیار زیادی است که از دستگاه سونوگرافی خوب و ایمن برای این کار استفاده شود. بسیاری از افراد به این مسئله توجهی ندارند و برای سونوگرافی جنین و سایر سونوهای مورد نیاز به مراکز نامعتبر مراجعه و این کار را با دستگاه های بی کیفیت انجام می دهند. ناگفته نماند که این دستگاه ها ممکن است خطراتی را برای افراد به همراه داشته باشد و سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا انجام سونوگرافی های دیگر در بارداری ضرر دارد؟

بسیاری از افراد می پرسند که سونوگرافی های دیگر نظیر سونوگرافی شکم و لگن برای جنین ضرر دارد؟ سونوگرافی شکم و لگن نیز دارای اشعه نیست اما دارای فشار های پروب می باشد که ممکن است به جنین فشار وارد کند. در سونوگرافی شکم و لگن فرد باید به چند جهت برای معاینه بخوابد که ممکن است شرایط ناخوشی را برای جنین به همراه داشته باشد. برخی از انواع سونوگرافی دارای اشعه طی انجام برای جنین ضرر دارند. به طور کلی شما باید چکاپ و سونوگرافی های دیگر را بعد از دوران بارداری انجام دهید و در صورت نیاز حتما با پزشک خود مطرح کنید.

چه مشکلاتی در بارداری با سونوگرافی قابل تشخیص است ؟

به طور کلی کل قسمت های جنین و مشکلات جنینی با سونوگرافی معمولی یا دو بعدی قابل بررسی می باشد و استفاده از سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی در موارد خاص و محدودی کاربرد دارد. گاهی اوقات انجام سونوگرافی متوالی دو بعدی و یا حتی انواع سه بعدی یا چهار بعدی آن برای تشخیص ناهنجاری های ظاهری جنین مانند شکاف کام یا برخی ناهنجاری های استخوانی کاربرد دارد. انواع سه بعدی و چهار بعدی آن انرژی بیشتر به جنین وارد می کنند، باید تنها در صورت لزوم و با تجویز پزشک انجام شود .
برخلاف تصور عمومی سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی، برای نشان دادن نواقص جنین است. ذکر این نکته لازم است که دستگاه ناهنجاری ها را شناسایی نمی کند و متخصص رادیولوژیست است که با مهارت خود یافته ها را از هم تفکیک می کند و ناهنجاری ها را تشخیص می دهد. انجام این امر در بسیاری از موارد با سونوگرافی دو بعدی نیز امکان پذیر است.

سوالات متداول

انجام سونوگرافی کالر داپلر در بارداری چقدر ضروری است؟

سونوگرافی کالر داپلر یک سونوگرافی تخصص با امواج اولتراسوند است که برای تشخیص تعداد جنین ها و بررسی طبیعی بودن ضربان قلب استفاده می شود. این سونوگرافی برای تشخیص دقیق زمان زایمان بسیار ضرورت دارد.

سونوگرافی های بارداری در چه هفته هایی انجام می شود؟

در هفته ۶ و ۷ بارداری

کلام پایانی

ضرورت سونوگرافی بارداری را شاید تا به امروز نمی دانستید. بسیاری از افراد هنوز فکر می کنند سونوگرافی تنها برای تعیین جنسیت انجام می شود. در حالی در این تصویربرداری جوانب مختلف از جمله سلامتی جنین و شرایط رشد آن نیز بررسی می شود.علاوه بر اینکه سونوگرافی به تعیین زمان زایمان کمک می کند. اینجا هر آنچه می توانست به شما در شناخت ضرورت انجام سونوگرافی در دوران بارداری کمک کند را بیان کردیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه می توانید با سونوگرافی سروش تماس حاصل فرمایید.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟ اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، حتماً به فکر غربالگری های سه ماهه اول و سه ماهه دوم می‌باشید تا از روند رشد فرزند...

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین چگونه انجام می‌شود؟ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از جنین در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *