سونوگرافی سروش » سونوگرافی مغز در نوزادان نارس
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی مغز در نوزادان نارس

سونوگرافی مغز در نوزادان نارس

سونوگرافی مغز با پروب های دارای فرکانس زیاد ، ابزراری بسیار ارزشمند در شناسایی آناتومی طبیعی و پاتولوژی مغز در نوزادان و شیرخواران است . سونوگرافی را می توان به صورت پرتابل و به سرعت انجام داد . در ادامه با ما همراه باشید تا درباره کاربرد آن به طور مفصل صحبت کنیم .

آناتومی مغز

بافت مغز به دو نیمکره راست و چپ تقسیم می شود . دو نیمکره مغزی توسط کورپوس کالوزوم ( پل عصبی یا شبکه فیبرهای عصبی ) به هم متصل می شوند . در بین نیمکره ها ، فالکس یا داس مغزی در خط وسط قرار دارد . هر نیمکره به چهار لوب فرونتال ، پاریتال ، اکسی پاریتال و تمپورال تقسیم می شود . خارجی ترین قسمت نیمکره های مغز به عنوان کورتکس مغز یا ماده خاکستری خوانده می شود و به صورت چین خوردگی یا گیروس هایی دیده می شود که توسط شیارهای مغزی از هم جدا شده اند . نیمکره های مغز به جز در محل کورپوس کالوزوم در سایر نقاط از یکدیگر توسط شیار بین نیمکره ای از هم مجزا می باشد . ماده خاکستری مغز متشکل از نورون های متراکم بدون پوشش میلین می باشند . ساختمان های حاوی ماده خاکستری شامل موارد ذیل است :

  • کورتکس مغز : سطح چین خوردن مغز را تشکیل می دهد .
  • هسته های قاعده ای : تجمع خوشه های سلولی اختصاصی در بالای تالاموس است . عملکرد آنها مهارت های حرکتی است و شامل هسته دم دار ، گلوبوس پالیدوس و پورتامن است .
عکس-سونوگرافی-مغز نوزاد

عکس-سونوگرافی-مغز نوزاد

سونوگرافی مغز برای چه مواردی انجام می شود ؟

در شیرخواران نارسی که دارای علائم همودینامیک ناپایدارند ، تقریبا همیشه سونوگرافی به عنوان اولین روش بررسی انتخابی در شناسایی هیدروسفائی و هونریزی ( اطراف بطنی ، داخل بطنی و داخل بافت مغز ) شناسایی ضایعات ایسکمی و ناهناجری های مغزی بکار می رود .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

تکنیک و تجهیزات لازم برای سونوگرافی مغز

امواج صوتی قادر به عبور از ورای استخوان جمجمه نیست . بنابراین سونوگرافی جمجمه بعد از بسته شدن فونتانل های جمجمه قابل انجام نیست .

سونوگرافی مغز نوزاد از طریق فونتانل قدامی انجام می شود . فونتانل قدامی به صورت پنجره صوتی در سرتاسر سال اول عمر مورد استفاده قرار می گیرد .بسته شدن فونتانل قدامی در حدود ۹ ماهگی شروع می شود و معمولا در ۱۵ ماهگی کامل می شود . فونتانل ممکن است در شیرخواران نارس و در بعضی بیماران مبتلا به افزایش فشار مغز ، هیپوتیروئیدی ، اختلالالت کروموزومی و ضایعات استخوانی بعد از این دوره زمانی نیز باز باقی بماند . اگرچه فونتانل می تواند بعد از یک سالگی باز بماند اما سونوگرافی بهتر از همه در برو تولد قابل انجام است . با افزایش سن ، فونتانل قدامی کوچکتر شده و میدان دید را محدود می کند.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *