سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی ترانس واژینال
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی لگن در خانم ها اندام هایی مانند رحم ،عروق داخلی لگنی ،تخمدان ها و لوله های رحمی مشاهده می شود  و متخصص سونوگرافی بررسی می کند که آیا توده و یا به طور کلی ضایعه اضافی در داخل لگن وجود دارد یا خیر.بهتر است بدانید که سونوگرافی ترانس واژینال برای دختر ها و همچنین خانم های  با سن بالا انجام نمی شود.
در انجام این نوع سونوگرافی مثانه باید پر  باشد زیرا باعث وضوح تصاویر نشان داده خواهد شد در این سونوگرافی خود لوله های رحمی مشخص نخواهند شد اما هر گونه توده اضافی در این اندام مشخص خواهد شد .در صورتی  که موردی مشکوک دیده شود بهتر است که خانم ها سونوگرافی ترانس واژینال را انجام بدهند.

%d8%b3%d9%88%d9%86%d9%88%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d9%88%d8%a7%da%98%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%84

 

سونوگرافی سروش مرکزی می باشد که در غرب تهران واقع شده است  و در انجام انواع سونوگرافی ها دارای سابقه درخشانی می باشد . دقت و مهارت بسیار کادر این مرکز موجب شده است که موفقیت های روز افزون را کسب کند . همواره شما می توانید جهت تعیین وقت قلبی با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل فرمائید.

برخی سوالات در رابطه با سونوگرافی واژینال

چه اقداماتی را باید فرد قبل از سونوگرافی واژینال انجام دهد

سونوگرافی ترانس واژینال می بایستی با مثانه خالی و یا نیمه پر صورت گیرد .در این سونوگرافی فرد هیچگونه دردی را احساس نمی کند . اگرچه امکان دارد به دلیل اینکه پروب به قسمت واژینال وارد می شود فرد به اندازه اندکی احساس ناراحتی و فشاری که نشات از پروب می گیرد را داشته باشد .

سونوگرفی واژینال در چه مواقعی تجویز میشود

  • فرد دچار خونریزی های غیر عادی و مشکلاتی که از قاعدگی نشات گرفته است باشد .
  • ارزیابی توده تخمدان و کیست های تخمدانی
  • ارزیابی تمامی مشکلات ناباروری در بانوان
  • بررسی بارداری های خارج از رحم
  • دردهایی که در قسمت لگن وجود دارد

ترانس واژینال در بارداری برای چه هدفی انجام می شود

  • بررسی عواملی مانند سقط جنین های مکرر و یا جنینی که در دوره خطر می باشد .
  • شنیدن صدای ضربان قلب جنین
  • رویت و ارزیابی جفت
  • پایش رشد جنین در روزهای نخست حاملگی
  • مشاهده کردن رحمی که در دوره تغییر می باشد و یا در حالت باز شدن در زمان زایمانی که زودتر از موعد می باشد.

سونوگرافی ترانس واژینال به چه قدر زمان احتیاج دارد

اصولا سونوگرافی ترانس واژینال ۳۰ دقیقه به طول می انجامد . البته این زمان به اندازه وضوح تصویری که دریافت شده است بستگی دارد .

در این سونوگرافی از چه فرکانسی استفاده می شود

اصولا فرکانسی که با سونوگرافی ترانس واژینال همراه می باشد ۱۰ مگاهرتز می باشد . پروبی که این فرکانس را به وجود می آورد از این روش واژن به رحم و تخمدان نزدیک می شود و تصاویری را بر روی مانیتور ارائه می دهد .

سقط هایی که در سه ماهه اول رخ می دهد از رایج ترین دلایل مراجعه کنندگان می باشد و زنان را با مشکلاتی مانند باقی ماندن محصولات بارداری و خونریزی واژینال روبرو می کند . به همین دلیل سونوگرافی ترانس واژینال جهت ارزیابی این بیماران بسیار مناسب است .

بعضی از این مشکلات که به وسیله این آزمایش انجام می شود شامل مواردی همچون : سرطان – عفونت – کیست –فیبروم ها – بعضی از نواقص مادرزادی در زمان تولد و ارزیابی جفت می باشد .

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال

این سونوگرافی باید با مثانه خالی و یا نیمه پر انجام بگیرد در ابتدا وسیله ایی به نام پروب که بر روی آن پوششی  یک بار مصرف گذاشته می شود وارد واژن زن می شود  شاید  فرد در این مرحله  احساس درد و ناراحتی داشته باشد چون این پوشش ها یک بار مصرف هستند به همین دلیل برای فرد مشکلی از لحاظ عفونت و یا آلودگی ایجاد نخواهد کرد. معمولا فرکانسی که این سونوگرافی را با آن انجام می دهند ۱۰ مگاهرتز می باشد. پروبی که این فرکانس را ایجاد می کند، از این طریق واژن به رحم  و تخمدان نزدیک می شود و تصویر آنها بر روی مانیتور ایجاد می شود.
انجام سونوگرافی واژینال  برای خانم های بارداری  که به دلیل شل بودن گردن رحم سابقه سقط جنین داشته اند و یا اینکه دردهای شکمی دارند برای اندازه گیری طول گردن رحم بهتر است انجام بگیرد .از دیگر مواردی که سونوگرافی واژینال انجام میگیرد بررسی مشکلات بعد از سقط جنین در ماه سوم است .
از جمله مهم ترین سوالاتی که در رابطه با سونوگرافی واژینال می پرسند این است که آیا می توان در طول دوران بارداری این سونوگرافی را انجام داد .در پاسخ باید گفت که این سونوگرافی برای مادر و جنین خطری ایجاد نخواهد کرد اما این سونوگرافی  باید توسط متخصص زنان و زایمان تجویز شده باشد .
قدرت تشخیصی سونوگرافی واژینال بیشتر و فاصله آن با عضو کمتر است که سبب وضوح تصویر سازی و تشخیص بهتر و دقیق تر میشود. در حاملگی ماه اول و دوم چون درشت نمایی میشود. در اسرع وقت و در سن کمتری از حاملگی نسبت به سونوگرافی معمولی به تشخیص می رسیم و اطلاعات بهتری کسب می شود.

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *