مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا یا امواج اولتراسوند برای ایجاد تصاویری از بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و جریان خون یا مایع در بدن استفاده می‌کند. این آزمایش به عنوان سونوگرافی شناخته می شود.

سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل بر روی سطح پوست برای ارسال امواج اولتراسوند و گوش دادن به اکو استفاده می کند. یک کامپیوتر امواج اولتراسوند را به تصویر تبدیل می کند.

سونوگرافیست می تواند ساختارهای تصویر را ببیند، اندازه گیری و شناسایی کند. سپس پزشک  تصاویر را می خواند تا به تشخیص مشکل بپردازد.

اهداف سونوگرافی

اهداف سونوگرافی

سونوگرافی یک تصویر زنده از اتفاقات داخل بدن را ثبت می کند. دوربین آن از پردازش های داخل بدن عکس می گیرد. سونوگرافی می تواند برای تشخیص برخی از شرایط پزشکی اندازه و شکل و تراکم بافت ها را ارزیابی کند. در واقع به کمک سونوگرافی می توان داخل شکم را بدون باز کردن آن مشاهده کرد.

سونوگرافی شکم اغلب برای تشخیص موارد زیر استفاده می شود:

 • بیماری کیسه صفرا مانند سنگ کیسه صفرا
 • سنگ کلیه یا بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • آپاندیسیت
 • کیست های تخمدان
 • حاملگی خارج رحمی
 • رشد رحم یا فیبروم

کاربردهای سونوگرافی چیست؟

از سونوگرافی در دوران بارداری جهت نظارت بر رشد رحم و جنین استفاده می شود. علاوه بر این از سونوگرافی می توان برای ارزیابی موارد زیر استفاده کرد:

 • بررسی غدد
 • بررسی توده های سینه
 • بیماری های مفصلی
 • بیماری های استخوانی
 • توده های بیضه
 • هدایت سوزن‌ها در طول بیوپسی

سونوگرافی می تواند جریان خونی که به سمت مبدل حرکت می کند را تشخیص دهد و از پوشش های رنگی برای نشان دادن جریان خون استفاده می شود. معمولا بافت هایی متراکم هستند و دارای فضای خالی امواج اولتراسوند را هدایت نمی کنند و در سونوگرافی دیده نمی شوند.

معمولا پزشکان قبل از اینکه برای تشخیص  به سراع فناوری های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری( CT )  بروند، سونوگرافی را تجویز می کنند.

معمولات فناوری های تصویربرداری مانند CT و MRI پتانسیل بیشتری برای عوارض دارند. مثلا در بیمارانی که در بدنشان فلز یا ضربان ساز دارند، از این نوع تصویربرداری ها استفاده نمی شود.

سونو گرافی چگونه انجام می شود؟

در طول معاینه اولتراسوند، یک متخصص سونوگرافی از ابزاری به نام پروب در ناحیه مورد بررسی بدن بیمار استفاده می کند. این ابزار صدایی با فرکانس بالا منتشر می کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست. هنگامی پروب به اطراف حرکت می کند، پژواک هایی را ضبط می کند، زیرا امواج صوتی به دستگاه اولتراسوند باز می گردند تا اندازه، شکل و قوام بافت های نرم و اندام ها را تعیین کنند. این اطلاعات در زمان واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر ارسال می شود.

معاینات اولتراسوند اطلاعات تشخیصی را در مورد وضعیت پزشکی بیمار به پزشکان ارائه می دهد و به درمان و مراقبت از آنها کمک می کند. سونوگرافی توسط پزشکان تجویز می شود و توسط متخصصان سونوگرافی و رادیولوژیست انجام و تفسیر می شود.

خطرات سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری غیر تهاجمی است و عوارض خاصی ندارد. در واقع تصور می شود که امواج اولتراسوند کاملا بی ضرر هستند.

انرژی امواج اولتراسوند به طور بالقوه می تواند بافت ها را با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت تحریک یا مختل کند.

سونوگرافیست از تکنیک هایی برای به حداقل رساندن زمان و زوایای نوردهی استفاده می کند و در واقع می توان گفت که سونوگرافی از ایمن ترین آزمایشات تصویربرداری است.

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی

گاهی پزشکان به همراه سونوگرافی، آزمایش خون را نیز تجویز می کنند. شما باید از پزشک خود درباره دستوالعمل های لازم قبل از سونوگرافی بپرسید.

شما باید بدانید که آیا می شود قبل از سونوگرافی چیزی بخورید یا نه؟ زیرا ممکن است باعث تغییر در نتایج آزمون شود.

به عنوان مثال، پزشکان اغلب از بیماران می خواهند که شش ساعت قبل از سونوگرافی شکم برای مشاهده کیسه صفرا چیزی نخورند و ننوشند. اما ممکن است به شما بگویند قبل از سونوگرافی مثانه چندین لیوان آب بنوشید و ادرار نکنید.

یک متخصص سونو گرافی چکار می کند؟

متخصص سونوگرافی به نوعی کارآگاهان پزشکی هستند. آنها از آموزش اولتراسوند، مهارت‌های فنی و درک بدن انسان و سیستم‌های آن برای تصمیم‌گیری در مورد طبیعی یا غیرعادی بودن ساختارها استفاده می‌کنند و با یافتن سرنخ‌هایی در طول معاینه، تحقیقات خود را تطبیق می‌دهند. این اطلاعات سپس توسط پزشکان برای تعیین درمان لازم یا اقدامات بعدی برای بیمار استفاده می شود.

کیفیت معاینه سونوگرافی بسیار به مهارت سونوگرافیست که اسکن را انجام داده است بستگی دارد.سونوگرافی تشخیصی نوعی حرفه متنوع و پویا در پزشکی است و سونوگرافیست ها در بسیاری از زمینه های مراقبت های بهداشتی فعال هستند.

سونوگرافیست های عمومی اغلب در بخش های تصویربرداری تشخیصی عمومی کار می کنند. سونوگرافی قلب و عروق ممکن است در بخش قلب و عروق یا واحدهای عروقی مراکز مراقبت عالی کار کنند.

معاینه سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

اگر پزشک شما را برای معاینه سونوگرافی ارجاع دهد،مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که به یک سونوگرافی واجد شرایط و معتبر مراجعه کنید.

برخی از رایج ترین معاینات اولتراسوند عبارتند از:سونوگرافی جفت و جنین،حاملگی، شکم، لگن، رحم و لوله های فالوپ، تیروئید، کیسه بیضه، سینه، ساختار اسکلتی- عضلانی، قلب (قلب)، شریان ها و وریدها.

قبل از رفتن، بیمارستان یا کلینیک ممکن است اطلاعاتی در مورد آمادگی برای معاینه سونوگرافی به شما ارائه دهد. این دستورالعمل ها می تواند برای داشتن یک تست کامل و بهینه ضروری باشد، بنابراین لطفاً آنها را دنبال کنید.

سونوگرافی یک معاینه پزشکی است، و در مرکز سونوگرافی از شما خواسته می‌شود که درباره اطلاعات سلامتی خود صحبت کنید. در ابتدای معاینه سونوگرافی، باید انتظار داشته باشید که یک متخصص سونوگرافی سوالات مربوط به اسکنی را که توسط پزشک تجویز شده است بپرسد تا درک بهتری از وضعیت داشته باشد.

سپس سونوگرافیست ژل اولتراسوند و پروب را مستقیماً روی ناحیه مورد نظر قرار می دهد و شروع به حرکت پروب و تنظیم دستگاه می کند تا بهترین دید را از ناحیه تحت معاینه داشته باشد. در طول بررسی، تصاویری از آنچه سونوگرافیک می بیند گرفته می شود تا به پزشکان نشان داده شود. معاینات سونوگرافی زمان بر است ومی تواند از حدود یک تا ۳۰ دقیقه بر حسب نوع آن متغیر باشد.

افراد همراه ممکن است در طول معاینه شما اجازه ورود به اتاق اسکن را نداشته باشند  اما برای اسکن های مامایی، همراه بیمار ممکن است اجازه ورود به اتاق را داشته باشد.سونوگرافیست گزارشی از نتایج معاینه به همراه تصاویر آن را برای ارائه به پزشک در اختیار شما قرارمی دهد.

هزینه سونوگرافی

سونوگرافی یک تست تصویربرداری نسبتا ارزان است. این توسط اکثر بیمه ها پوشش داده می شود. سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی یک آزمایش انتخابی است که برخی از والدین باردار در دوران بارداری انجام می دهند. تصویر سه بعدی رندر سه بعدی از کودک را نشان می دهد. این تست ها تحت پوشش اکثر بیمه های درمانی نیستند.

تفسیر نتایج

معمولاً تفسیر سونوگرافی توسط رادیولوژیست فقط چند دقیقه طول می کشد. به طور معمول، نتایج سونوگرافی به پزشک ارسال  می شود تا با بیمار به اشتراک بگذارد.

خلاصه کلام

سونوگرافی برای ارزیابی، تشخیص و درمان طیف وسیعی از شرایط پزشکی، از توده‌ها گرفته تا سنگ‌های کلیه، استفاده می‌شود. رایج‌ترین کاربرد آن، بررسی رشد جنین و شنیدن ضربان قلب آن در دوران بارداری است.

تصویر زنده ای که سونوگرافی می گیرد یک روش بدون درد و سریع است. در بسیاری از موارد، سونوگرافی از ابتدا تا پایان بیش از ۳۰ دقیقه طول نمی کشد. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد اقدامات لازم قبل از آزمایش دنبال کنید. اگر به دنبال یک سونو گرافی خوب در تهران هستید ما سونو گرافی سروش را به شما معرفی می کنیم.

دکتر زهره محمدزاده

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیرازمتخصص رادیولوژی و سونوگرافی

مقالات مرتبط

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی ، سونوگرافی دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی سه ماهه اول بارداری ، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری تقسیم کرد ....

سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی کالر داپلر به عنوان یک تغییر و تحول اساسی در تکنولوژی سونوگرافی شناخته می شود. در این سونوگرافی،  بررسی جهت و سرعت گردش خون در عروق امکان پذیر است. بررسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *