سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی کلیه در چه مواردی کاربرد دارد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی کلیه در چه مواردی کاربرد دارد؟

سونوگرافی کلیه در چه مواردی کاربرد دارد؟ سونوگرافی کلیه یک تکنیک تصویربرداری پزشکی غیر تهاجمی است که برای ارزیابی کلیه ها و ساختارهای اطراف آن استفاده می‌شود. این یک ابزار ارزشمند در تشخیص بیماری های مختلف کلیوی است و به دلیل ایمنی، مقرون به صرفه بودن و توانایی ارائه تصاویر در زمان واقعی، اغلب به عنوان یک روش تصویربرداری خط اول استفاده می‌شود.

سونوگرافی کلیه چگونه انجام می‌شود؟

در طول سونوگرافی کلیه، بیمار روی تخت معاینه دراز می‌کشد و پزشک ژل را روی پوست روی کلیه ها می‌زند. سپس یک مبدل که امواج صوتی با فرکانس بالا ساطع می‌کند، روی پوست قرار می‌گیرد و برای گرفتن تصاویری از کلیه‌ها به اطراف حرکت می‌کند. امواج صوتی از ساختارهای داخلی کلیه ها منعکس می‌شوند و تصاویری را در زمان واقعی ایجاد می‌کنند که می‌توانند روی مانیتور مشاهده شوند. این روش بدون درد است و معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی کلیه چگونه انجام می‌شود؟

در سونوگرافی کلیه چه مواردی مشخص می‌شود؟

سونوگرافی کلیه معمولاً برای ارزیابی شرایط و مسائل مختلف مربوط به کلیه ها استفاده می‌شود، مانند:

 سنگ کلیه

 وجود سنگ کلیه از طریق تصویربرداری اولتراسوند قابل تشخیص است. سنگ کلیه رسوبات سختی از مواد معدنی و نمک است که می‌تواند در کلیه ها ایجاد شود و باعث درد و ناراحتی شدید شود.

عملکرد کلیه

 سونوگرافی می‌تواند به ارزیابی عملکرد کلی کلیه ها، از جمله توانایی آنها در فیلتر کردن مواد زائد از خون و تولید ادرار کمک کند.

اندازه و شکل کلیه

اندازه و شکل کلیه ها را می‌توان از طریق سونوگرافی ارزیابی کرد تا هرگونه ناهنجاری یا تغییر ساختاری شناسایی شود.

تومورها یا کیست ها

سونوگرافی می‌تواند وجود تومورها، کیست ها یا سایر رشدها را در کلیه ها که ممکن است نیاز به ارزیابی یا درمان بیشتر داشته باشد، تشخیص دهد.

ارزیابی انسداد مجاری ادراری

سونوگرافی کلیه در ارزیابی انسداد مجاری ادراری که می‌تواند به دلایل مختلفی مانند سنگ کلیه، تومورها یا نقایص مادرزادی رخ دهد، ارزشمند است. با تجسم کلیه ها و ساختارهای مرتبط، تصویربرداری اولتراسوند می‌تواند به شناسایی انسدادها یا ناهنجاری هایی که ممکن است مانع جریان ادرار و ایجاد علائم مرتبط شوند، کمک کند.

نظارت بر پیوند کلیه

در بیمارانی که تحت پیوند کلیه قرار گرفته اند، ممکن است از سونوگرافی منظم برای نظارت بر کلیه پیوندی از نظر علائم عوارضی مانند پس زدن، جمع آوری مایعات یا انسداد مجرای ادرار استفاده شود. این مطالعات تصویربرداری می‌تواند به پزشک کمک کند تا سلامت و عملکرد اندام پیوندی را ارزیابی کنند و در مورد مدیریت و درمان مداوم تصمیم گیری کنند.

هدف از انجام سونوگرافی کلیه چیست؟

هدف اصلی سونوگرافی کلیه ارزیابی اندازه، شکل و موقعیت کلیه ها است. همچنین می‌توان از آن برای تشخیص ناهنجاری هایی مانند کیست، تومور، انسداد و سنگ کلیه استفاده کرد. علاوه بر این، سونوگرافی کلیه برای ارزیابی جریان خون به کلیه ها و تشخیص هرگونه علائم آسیب یا بیماری کلیوی مفید است. برای انجام سونوگرافی دقیق و عدم تجربه عوارض حتما برای انجام سونوگرافی کلیه به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید.

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی کلیه

قبل از انجام سونوگرافی کلیه، چندین مرحله مهم برای اطمینان از انجام موثر و دقیق این روش وجود دارد. این مراحل برای آماده شدن برای سونوگرافی و اطمینان از قابل اعتماد بودن نتایج برای تشخیص و برنامه ریزی درمان بسیار مهم هستند. وجود غذا و هوا در معده و روده ها انجام دادن سونوگرافی کلیه و تفسیر نتایج را دشوار می‌کند. به همین خاطر از بیماران خواسته می‌شود که قبل از سونوگرافی کلیه غذا نخورند. نوشیدنی های گازدار نیز معده و روده ها را پر از گاز می‌کند، به همین علت از خوردن این موارد پیش از سونوگرافی اجتناب کنید. این موضوع مهم است که پزشک را پیش از انجام سونوگرافی کلیه از هرگونه سابقه پزشکی مرتبط، آلرژی به مواد حاجب یا بارداری مطلع کنید.

هزینه سونوگرافی کلیه

هزینه سونوگرافی کلیه بسته به عوامل مختلفی از جمله مکان مرکز پزشکی، تجربه و تخصص پزشک که آزمایش را انجام می‌دهد و پوشش بیمه ای بیمار می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، هزینه ممکن است شامل هزینه حرفه ای رادیولوژیست یا سونوگرافیست که سونوگرافی را انجام می‌دهد و همچنین هزینه تسهیلات برای استفاده از تجهیزات و منابع باشد.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *