مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سونوگرافی

سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی از روش های تصویر برداری بوده که می توان گفت ضرری برای بد انسان ندارد و به آن اولترا سوند نیز گفته می شود .زمانی که شما سونوگرافی انجام می دهید در واقع بر خلاف تست هایی مانند رادیوگرافی های  ساده و سی تی اسکن که از اشعه ایکس استفاده می  شود در سونوگرافی به هیچ عنوان خبری از اشعه ایکس نیست و نمی تواند برای فرد مضر باشد.

در واقع مکانیسم سونوگرافی این گونه است که امواج فراصوتی که جنس آنها از صدا است ولی به دلیل فرکانس بالا  با گوش معمولی شنیده نمی شود  و به بدن تابیده می شود.این امواج با برخورد به بدن انسان منعکس می شوند و می توانند که تصاویر را بر روی صفحه نمایش نشان دهند .در حین انجام سونوگرافی بیمار هیچ گونه دردی ندارد و احساس ناراحتی نخواهد داشت.

تاریخچه سونوگرافی

زمینه پیدایش سونوگرافی مرتبط به سال ۱۷۹۴ می باشد که دانشمندی ایتالیایی در رابطه با توانایی خفاش ها در عدم برخورد آنها با موانع پیش رویشان متوجه شد که آنها به جای اینکه با نور هدایت شوند در واقع با استفاده از صدا می توانند مسیر خود را پیدا کنند  این گونه صداها با گوش انسان ها قابل درک نیستند  این دانشمند آنها را اولتراسوند و یا فراصوت نام گذاری کرد.اما این قضیه زمینه ایی شد برای پیدایش سونوگرافی زمانی که کشتی تایتانیک غرق شد از اولتراسوند برای پیدا کردن زیر دریایی های دشمن  و ا ین کشتی استفاده کردند و بعد ها از این تکنولوژی برای تشخیص سنگ های کیسه صفرا با عنوان سونوگرافی استفاده شد  و به مرور زمان به عنوان یک راه حل رایج برای تشخیص بیماری های گوارشی قرار گرفت و دستگاه های سونوگرافی روز به روز پیشرفته تر شدند .

پیش از اینکه سونوگرافی ابداع شود از روش هایی با استفاده از اشعه ایکس برای عکس برداری ها استفاده می شد استفاده از اشعه ایکس در صورتی که به شکل مکرر برای انسان استفاده شود می تواند عارضه های مختلفی را به وجود بیاورد و همچنین برخورد اشعه ایکس برای زنان باردار و بررسی جنین عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت و نمی توان از اشعه ایکس برای بررسی وضعیت جنین ،ناهنجاری های جنین و دیگر بیماری های مادرزادی جنین اشاره کرد که در واقع با پیشرفت تکنولوژی تشخیص این مسائل با سونوگرافی آسان شد .

 

سونوگرافی

 

برای انجام سونوگرافی باید بدانید که :

برای انجام سونوگرافی به یک متخصص تصویر برداری که سونوگرافی انجام می دهد و اصطلاحا به آن سونولوژیسیت می گویند ،نیاز می باشد.سپس وسیله مخصوص روی اندام مورد نظر شما قرار داده می شود و امواج صوتی به درون بدن تابیده می شود و بعد از اینکه امواج با بافت بدن شما برخورد می کند بازتابش آنها به وسیله همان دستگاه دوباره دریافت می شود.

 اما بافت های اندام های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و توانایی آنها برای بازتابش امواج صوتی فرق می کند و برخی از آنها امواج را بهتر و با کیفیت بیشتر و برخی کمتر می توانند انعکاس بدهند پس به طور کلی عملکرد دستگاه سونوگرافی تابش مواد تشکیل دهنده بافت های درونی بدن است در نهایت امواج در یک فرآیند از پیش تعیین شده به تصاویر بر روی مانیتور تبدیل می شوند  به همین دلیل نیاز است که تفسیر خوبی برای عکس ها توسط متخصص سونوگرافی انجام بگیرد .

سونوگرافی ممکن است به صورت سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی باشد و  همچنین می توان برای اندام های در حین حرکت نیز سونوگرافی انجام داد .به سونوگرافی که برای قلب انجام می گیرد سونوگرافی اکوکاردیوگرافی گفته می شود. سونوگرافی داپلر نیز با پدیده داپلر کار می کند و می تواند سرعت جریان خون در ورید ها را برسی کند.

مضرات سونوگرافی

اگر انجام سونوگرافی را زیر نظر متخصصین و پزشکان متبحر و با تجربه انجام دهید. هیچ گونه ضرری ندارد، زیرا سونوگرافی باید با تکنیک های صحیح و تعداد دفعات مناسب انجام شود و انجام آن در تعداد دفعات زیاد و توسط افرادی که ناوارد می باشند به هیچ عنوان توصیه نمی شود و ممنوع می باشد.

افراد باردار نیز باید این نکته را توجه نمایند، که سونوگرافی بیش از اندازه برای جنین آن ها خطرناک می باشد و مضر است. به طور کلی سه نوبت سونوگرافی برای افراد باردار مناسب می باشد (به طور تقریبی در هفته های ۱۲ و ۲۶ و ۳۶) مگر در مواردی که پزشک تشخیص به انجام سونوگرافی بیشتر دهد. هیچ گاه افراد باردار نباید اصرار به دیدن بیش از حد جنین خود داشته باشند و از پزشک خود بیشتر از حد معمول آن، اصرار به انجام سونوگرافی نمایند.

به سور کلی سونوگرافی در هفته های ۱۲ بارداری، جهت تشخیص وجود جنین و تشکیل مغز جنین و تشخیص دو قلویی و یا چند قلویی انجام می شود. در هفته ۲۶ بارداری نیز به دلیل تعیین و مشخص کردن سن دقیق جنین، آنالیز کلی بدن جنین و حرکات جنین انجام می شود. در هفته ۳۶ بارداری نیز به دلیل، تشخیص و معین کردن وضعیت قرار گیری جنین ( بررسی برخی مسایل نظیر اینکه آیا سر جنین رو به پایین است و یا پای جنین رو به پایین می باشد و یا جنین به صورت عرضی قرار گرفته است یا نه و برخی مسایل دیگر) ، بررسی وضعیت دقیق جفت و مایع داخل کیسه آب و بند ناف و برخی موارد دیگر انجام می شود.

در برخی موارد، به دلیل احتمال برخی مشکلاتی که امکان دارد برای مادر و یا جنین وجود داشته باشد، جهت تشخیص دقیق تر نیاز به سونوگرافی های مکرر می باشد. که حتما باید با تجویز پزشک متخصص تشخیص به تعداد دفعات بیشتر سونوگرافی در دوران بارداری داده شود.

 

مرکز سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران)  با مدیریت دکتر زهره محمد زاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با بهره گیری از بهترین تکنولوژی و دستگاه های روز و برترین کادر پزشکی و آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات سونوگرافی و رادیولوژی به هموطنان گرامی می باشد.

 

انواع سونوگرافی

 • سونوگرافی دستگاه ادراری
 • سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش
 • سونوگرافی عناصر سطحی (پوست ، غده تیروئید در گردن ، غدد بزاقی و پستان ها)
 • سونوگرافی پستان
 • سونوگرافی کلیه
 • سونوگرافی غده تیروئید
 • سونوگرافی بیضه
 • سونوگرافی چشم
 • سونوگرافی در ارتوپدی (جهت بررسی بافت های نرم اندام ها و بخش های غضروفی)
 • سونوگرافی داپلر عروق
 • سونوگرافی قلب (اکوکاردیوگرافی )
 • سونوگرافی از داخل حفره های بدن (اندوسونوگرافی )
 • سونوگرافی حین جراحی (اینتراوپراتیو)

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی تخمدان

سونوگرافی تخمدان

سونوگرافی تخمدان بی شک یکی از عمده ترین دلایل مشترک مراجعه دختران و بانوان به پزشک متخصص زنان درد در ناحیه شکم، بی نظمی ها در دوران قاعدگی و کیست تخمدان می باشد. پزشک...

از سونوگرافی رحم چه می‌دانید؟

از سونوگرافی رحم چه می‌دانید؟

سونوگرافی رحم و تخمدان بدین منظور انجام می شود که بیماری های رحم و ضمائم را مانند کیست تخمدان – سرطان رحم – سرطان دهانه رحم و .... را بررسی کند . یکی از روش هایی که می...

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی لگن در خانم ها اندام هایی مانند رحم ،عروق داخلی لگنی ،تخمدان ها و لوله های رحمی مشاهده می شود  و متخصص سونوگرافی بررسی می کند که آیا توده و یا به طور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.