سونوگرافی سروش » سونوگرافی » پر کردن مثانه پیش از سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

پر کردن مثانه پیش از سونوگرافی

یر کردن مثانه پیش از سونوگرافی به چه صورت است؟ یکی از اقداماتی که باید قبل از سونوگرافی انجام شود خوردن آب فراوان برای پر شدن مثانه می‌باشد اما شاید بسیاری از افراد نمی‌دانند که چرا مثانه باید پیش از سونوگرافی پر شود. پر شدن مثانه در برخی از سونوگرافی ها مانند لگن، بارداری در ۳ ماه نخست و اندازه گیری پروستات آقایان واجب می‌باشد در واقع پر بودن مثانه به معنای داشتن ادرار نیست زیرا منظور دقیق پر بودن به مقداری است که بتوان احشای داخلی لگن را مشاهده کرد. در این مقاله قصد داریم پر بودن مثانه پیش از سونوگرافی را مفصل شرح دهیم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

مهم ترین دلیل پر کردن مثانه پیش از سونوگرافی

مهم ترین دلیل پر شدن مثانه قبل از سونوگرافی، اطمینان از تصویر واضح و دقیق از اندام های لگنی است. هنگامی که مثانه پر است، به عنوان یک پنجره صوتی طبیعی عمل می‌کند و به امواج صوتی اجازه می‌دهد از طریق مثانه نفوذ کرده و به اندام های لگنی برسد. این موضوع باعث تجسم بهتر رحم، تخمدان ها و ساختارهای اطراف می‌شود. در مورد سونوگرافی لگن، مثانه پر به بیرون راندن روده ها از لگن کمک کرده و دید واضح تری از اندام های تناسلی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مثانه پر به صاف کردن زاویه بین مثانه و رحم کمک می‌کند و امکان ارزیابی بهتر موقعیت و شکل رحم را فراهم می‌کند. برای زنان باردار، مثانه پر به ویژه در اسکن های اولیه بارداری مهم است. زیرا کمک می‌کند تا رحم از لگن خارج شود و در موقعیت مطلوب تری برای تصویربرداری قرار گیرد. به طور کلی، اهمیت پر کردن مثانه قبل از سونوگرافی را نمی‌توان اغراق کرد. پر کردن مثانه به طور قابل توجهی کیفیت تصاویر به دست آمده را افزایش می‌دهد و امکان تشخیص و ارزیابی دقیق تر سلامت لگن و باروری را فراهم می‌کند.

پر شدن مثانه پیش از سونوگرافی

چگونه از پر بودن مثانه پیش از سونوگرافی مطمئن شویم؟

برای اطمینان از اینکه مثانه شما پیش از انجام سونوگرافی به اندازه کافی پر است، چند مرحله وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از آمادگی خود انجام دهید. مثانه پر برای سونوگرافی شکم ضروری است، زیرا به ارائه تصویر واضح تری از اندام های لگن کمک می‌کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند قبل از سونوگرافی مطمئن شوید که مثانه شما به اندازه کافی پر است:

مقدار توصیه شده آب بنوشید

معمولاً به شما توصیه می‌شود قبل از قرار ملاقات با سونوگرافی مقدار مشخصی آب بنوشید. این معمولاً حدود ۴ تا ۶ لیوان است که در طول یک ساعت قبل از عمل مصرف می‌شود. مهم است که این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که مثانه شما به اندازه کافی پر است.

به زمان توجه داشته باشید

مهم است که زمان مصرف مایعات خود را به گونه ای تنظیم کنید که مثانه شما در زمان سونوگرافی کامل باشد. این اغلب به معنای نوشیدن مقدار توصیه شده آب حدود ۱ ساعت قبل از قرار ملاقات برنامه ریزی شده است. مراقب باشید که بدن شما چقدر طول می‌کشد تا مایعات را پردازش کند و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

از استفاده از سرویس بهداشتی خودداری کنید

پس از مصرف مقدار توصیه شده آب، مهم است که تا پایان سونوگرافی از استفاده از سرویس بهداشتی خودداری کنید. نگه داشتن ادرار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که مثانه شما به اندازه کافی در طول مدت سونوگرافی پر باقی می‌ماند.

برای پر شدن مثانه قبل از سونوگرافی چه کارهایی انجام دهیم؟

همان طور که اشاره کردیم برای آماده شدن برای سونوگرافی مثانه، مراحل مختلفی وجود دارد که می‌توان برای اطمینان از اینکه مثانه به اندازه کافی پر شده و برای این عمل آماده است، انجام داد. اقداماتی که برای پر شدن مثانه پیش از سونوگرافی می‌توان انجام داد شامل موارد زیر است:

  • به مدت ۱ تا ۲ ساعت پیش از سونوگرافی شما باید خوردن مایعات را آغاز کنید. پر شدن مثانه در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد و شاید بعضی از افراد نیاز به آب بیشتری داشته باشند.
  • علاوه بر آب می‌توان از مایعات و آبمیوه استفاده کرد اما بدانید که نباید از شیر استفاده کنید.
  • نوشابه های گاز دار مصرف نکنید زیرا پزشکان با ایجاد گاز نمی‌توانند تصاویر مناسبی را در سونوگرافی ایجاد کنند.
  • معمولا با خوردن چهار تا شش لیوان مایعات قبل از سونوگرافی مثانه پر می‌شود.
  • پر بودن مثانه تا اندازه زیاد باعث فشرده شدن احشا می‌شود و شاید منجر به اشتباه شدن تشخیص متخصص سونوگرافی شود.
  • در صورتی که بیمار دارای سوند ادراری است باید راه سوند بسته شود تا ادرار از این راه از مثانه خارج نشود.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟ سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است و تشخیص زودهنگام آن برای درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است. سونوگرافی تومور...

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟ اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، حتماً به فکر غربالگری های سه ماهه اول و سه ماهه دوم می‌باشید تا از روند رشد فرزند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *