سونوگرافی سروش » سونوگرافی » خونریزی کیست تخمدان و تشخیص آن با سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

خونریزی کیست تخمدان و تشخیص آن با سونوگرافی

خونریزی کیست تخمدان و تشخیص آن با سونوگرافی امکان پذیر است. به این مشکل هموراژیک هم گفته می شود. کیست های کوچکتر علائمی ایجاد نمی کنند و ممکن است بدون درمان دفع شوند. در عین حال برخی خانم ها برای درمان باید از روش های درمان با دارو یا جراحی استفاده کنند تا این عارضه را از بین ببرند. در این مطلب می خواهیم با بهره گرفتن از تجربیات خانم دکتر محمدزاده در مورد خونریزی کیست تخمدان بیشتر صحبت کنیم. دکتر محمدزاده یکی از متخصصین سونوگرافی سروش، بهترین مرکز سونوگرافی در غرب تهران است که تجربه بالایی در تشخیص این مشکلات در سونوگرافی دارد.

خونریزی کیست تخمدان چیست؟

خونریزی کیست تخمدان یا هموراژیک چیست؟

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که می توانند در داخل تخمدان فرد ایجاد شوند. آنها معمولاً بی خطر هستند و علائمی ندارند. هموراژیک نوعی کیست تخمدان است که همراه با خونریزی است. جالب است بدانید که خونریزی کیست تخمدان زمانی بوجود می آید که شروع به تخمک گذاری می کند. این مشکل طبق تحقیقات اخیر در خانم هایی که در آستانه یائسگی هستند و یا بیش از یکبار زایمان داشتند، بیشتر است.

اندازه کیست هایی که خونریزی می کنند

کیست های هموراژیک معمولاً از نظر اندازه متفاوت هستند. غالباً کیست هایی که اندازه های آنها بزرگ و بیش از ۵ سانتیمتر است، خونریزی می کنند. البته برای کیست های ۴.۸ سانتیمتر هم امکان خونریزی وجود دارد. 

پیش از خونریزی چه اتفاقی می افتد؟

کیست ها خود به خود پاره می شوند و هنگامی که این اتفاق می افتد، خون و مایع در شکم و لگن فرد پخش می شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است فرد برای توقف خونریزی و برداشتن کیست به جراحی نیاز داشته باشد.

علائم  خونریزی کیست تخمدان

ناراحتی شکمی در یک طرف بدن

قاعدگی نامنظم

درد هنگام داشتن رابطه جنسی

ناباروری

احساس سنگینی در قسمت پایین شکم

درد کمر و لگن

درد یا فشار هنگام ادرار کردن یا دفع مدفوع

نفخ

سیری زودرس

سوزش سردل

سوء هاضمه

تهوع و استفراغ

علائم جدی

درد شدید

ضعف

خونریزی غیرعادی واژینال

سرگیجه یا سبکی سر

نحوه تشخیص خونریزی کیست تخمدان با سونوگرافی

برای تشخیص خونریزی کیست تخمدان متخصص از اسکن اولتراسوند برای ارزیابی کاین مشکل استفاده کند. سونوگرافی می تواند به پزشک در تعیین اندازه و حجم کیست کمک کند. تصاویر سونوگرافی می توانند ساختار داخلی کیست را نشان دهند. مثلاً میزان متراکم بودن یا اسفنجی بودن و یا ساختارهای ترکیبی را به خوبی متخصص سونوگرافی می تواند تشخیص دهد.

مورد دیگری که می توان برای تشخیص خونریزی در سونوگرافی تشخیص داد، وجود لخته خون در نواحی شکم و اطراف تخمدان است. پس از انجام سونوگرافی اولیه و شکمی، پزشک برای اطمینان بیشتر از بیمار می خواهد سونوگرافی داپلر رنگی هم انجام دهد. البته در کنار یک سونوگرافی کالر داپلر یک آزمایش خون هم باید انجام دهید تا میزان حاد و یا خفیف بودن خونریزی را بتوان تشخیص داد. معمولاً بیمارانی که دچار خونریزی می شوند، از یک کم خونی و یا فقر آهن رنج میبرند.

چه زمانی برای تشخیص خونریزی کیست تخمدان به سونوگرافی مراجعه کنیم؟

برای اینکه بتوانید مشکل خود را بشناسید و یا علت آن را بدانید، بهتر است به صورت دوره ای سونوگرافی انجام دهید. کیست یکی از مشکلاتی است که شما برای کنترل و درمان آن نیاز به انجام سونوگرافی هر شش ماه یکبار دارید. در صورتی مشاهده هر یک از علائم بیان شده در این مطلب بهتر است هر چه زودتر به یک مرکز سونوگرافی یا متخصص زنان برای انجام تشخیص ها مراجعه کنید.

شما برای انجام سونوگرافی و تشخیص این مشکل می توانید به سونوگرافی سروش در غرب تهران مراجعه کنید و یا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید و نوبت بگیرید.

سوالات متداول

آیا کیست هایی که خونریزی می کنند، ممکن است سرطانی باشد؟

معمولاً کیست های تخمدان چه در حالت خونریزی و چه بدون خونریزی، خوش خیم و غیرسرطانی هستند. شما در آینده هم ممکن نیست بر اثر چنین مشکلی به سرطان مبتلا شوید.

چه زمانی باید نگران کیست تخمدان باشیم؟

درست است که در سیکل قاعدگی ممکن است کیست به خودی خود از بین برود اما بهتر است آن را نادیده هم نگیرید. کیست تخمدان می توان پیچ بخورد و یا پاره شود و این موضوع همراه با درد شدید شکمی، تب و حالت تهوع است.

اگر کیست دچار خونریزی شود، چه اتفاقی می افتد؟

این مشکل یک مورد اورژانسی است که نیاز به جراحی شود. یعنی بیمار با توجه به شرایط اورژانسی باید مورد جراحی قرار گیرد. خونریزی در شکم یم تواند زندگی یک خانم را تهدید کند.

کلام پایانی

خونریزی کیست تخمدان زمانی اتفاق می افتد که  خون وارد یک جسم لوتئال یا کیست فولیکولی شود. با توجه به اینکه برخی کیست ها هیچ خطری ندارند و به خودی خود دفع می شوند اما شما نیاز به چکاپ دوره ای و سونوگرافی دوره ای دارید. در برخی موارد ممکن است به یک درمان اورژانسی برای رفع مشکل پارگی یا پیچ خوردگی کیست و یا خونریزی داخلی داشته باشید. در این مطلب هر آنچه می توانست به شما در شناخت این مشکل و روش تشخیص آن کمک کند بیان کردیم.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *