سونوگرافی سروش » غربالگری مرحله دوم بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

غربالگری مرحله دوم بارداری

غربالگری مرحله دوم (کوآدر مارکر )

تریپل مارکر یا غربالگری مرحله دوم بارداری انجام یک آزمایش که شامل بررسی  و اندازه گیری چهار مارکر زیر می باشد :

  • HCGآلفا فیتو پروتئین
  •   استریول
  • UE3
  • nhibin A

که درصورتیکه Inhibin A سنجش نشود این آزمایش تریپل مارکر نامیده میشود .

زمان انجام غربالگری مرحله دوم حاملگی:

بهترین زمان انجام مرحله دوم بارداری ، ۱۵-۱۶۶ هفتگی میباشد ،شروع این تست از هفته ۱۴ بارداری و صفر روز تا ۲۲ هفته و ۶ روز میباشد .

غربالگری مرحله دوم

برای انجام این آزمایش احتیاجی به اینکه مادر ناشتا باشد ندارد و در هر ساعت از شبانه روز میتوان انجام داد ،این تست را  به طور معمولی مثل آزمایشهای دیگر انجام میشود.

در این تست به  بررسی سنجش مجدد خطر سندرم داون و سندرم ادوارد و سندروم پاتو ، خطر نقایص لوله عصبی را نیز می پردازد 

 نتیجه ی غربالگری مرحله دوم :

آزمایشگاه سروش بیان می کند که مادر در یکی از گروه های زیر قرار  میگیرد بعد از دریافت نتیجه آزمایش غربالگری مرحله دوم

۱-در صورتیکه ریسک سندروم داون بین ۱:۴۰۰ تا ۱:۲۵۰ باشد (ریسک متوسط )سونوگرافی  تفصیلی در هفته ۱۸تا ۲۰ تاکید می شود  نظیر وجود سطح غیرطبیعی مارکرها:

  •  (hCG (MoM ≥۳٫۰
  •  (uE3 (MoM ≤۰٫۴
  •  (AFP (MoM ≥۲٫۵
  •  (Inhibin A (MoM ≥۳٫۰

ضرورت دوران بارداری را می افزاید وباعث افزایش پیامدهای نامطلوب در بارداری می شود.


۲- زمانیکه ریسک ابتلا ، بیشتر از ۱:۲۵۰ باشد پس از مشخص شدن سن جنین ، مادر برای انجام آمنیوسنتز و مشاوره ارجاع داده می شود (اسکرین مثبت) که در جواب آزمایش سن جنین با سن گزارش شده باشد .

۱-۲ مادر برای محاسبه مجدد ریسک با اختلاف بیش از ۷ روز ارجاع داده شود.LMP اولین روز از آخرین قاعدگی برای مشخص شدن سن جنین استفاده شده باشد انجام یک سونوگرافی برای تائید سن جنین باید پیش از انجام آمنیوسنتر باشد.

زمانی مراقبت های زمان بارداری برای آنها افزایش داده می شود که اگر جواب آمنیو سنتز طبیعی باشد باید این مادران از نظر پیامدهای نامطلوب دوران بارداری جزء گروه پر خطر قرار بگیرند از این جمله این مراقبتها شامل سونوگرافی هفته ۲۴ حاملگی برای رد IUGR، کنترل دفع ادارای پروتئین ، انجام آنومالی اسکن در هفته های ۲۰-۱۸ ، کنترل ترشحات واژن  برای رد عفونت وکنترل فشار خون و … می شود.

۳- ریسک به دست آمده در گروه اسکرین منفی  از ۱:۴۰۰ کمتر است . درغربالگری سندروم داون پایان می پذیرد.

سونرگرافی تفصیلی سه ماه دوم در هفته ۱۸ تا ۲۰ باید به تمام مادران باردار توصیه شود مطابق با توصیه آخرین راهنمای BCPGSP ،  میتوان ریسک تریزومی ۲۱۱ را تا ۵۰۰% کاهش یافته قلمداد کرد ،درصورتیکه در این سونو گرافی هیچ علائمی مربوط به سندرم داون موجود نباشد.

شما عزیزان می توانید جهت تعیین نوبت سونوگرافی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس:

۴۴۱۶۲۱۲۶، ۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸۱

آدرس سونوگرافی سروش : آدرس:بزرگراه ستاری جنوب ،ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

 

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *